O tym, że kultura języka jest szalenie ważna i wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Umiejętność pięknego, a jednocześnie poprawnego wysławiania się jest jedną z najważniejszych zdolności, jakie może posiadać człowiek. Ponieważ jednak nasz język nie należy do najłatwiejszych, łatwo jest wpaść w pułapkę. Celem trwającego właśnie przedsięwzięcia „Język polski – lubię to!” jest zwiększenie świadomości językowej mieszkańców gminy Iwanowice i ustrzeżenie ich przed tymi właśnie pułapkami językowymi.

Adresatami zadania są uczniowie klas I i II z Gimnazjów w Grzegorzowicach, Iwanowicach i Sieciechowicach, którzy stworzyli i prowadzą blog internetowy –  Młodzieżową Poradnię Językową – na łamach której publikują wraz z opiekunem wpisy dotyczące szeroko pojętej kultury języka. Aby zdobyć odpowiednią wiedzę, przez ostatnie cztery miesiące uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w wykładach, które wygłosili wybitni polscy językoznawcy dr hab. Kazimierz Sikora i prof. Walery Pisarek. W trakcie projektu wzięli udział w dwóch konkursach – na „Mem językowy” oraz w „Trójboju językowym” – wyniki wkrótce. W wakacje zapraszamy wszystkich uczniów do nakręcenia filmiku – szczegóły w załączonym regulaminie konkursu „Język w obiektywie”. Finałem projektu będzie jesienne „Gminne Dyktando” oraz turniej wiedzy, na który już teraz Państwa i Was, drodzy gimnazjaliści, zapraszamy.

Jak się mówi: „wziąć” czy „wziąść”? Co oznacza „dziołcha cyganicha”? Oglądam dużo „meczy” czy „meczów”? Jeśli któreś z pytań sprawiło Państwu problem, zapraszamy do odwiedzenia strony www.mpj.edu.pl i fanpage’u na Facebooku. Zatrzymajcie się na tych stronach dłużej, bo język polski jest wart polubienia!

Organizatorem projektu jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach. Zajęcia są finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH 2016” oraz z funduszy GCKiB w Iwanowicach.