Projekty i inicjatywy w roku 2023

Czytelnik roku 2023
akcja biblioteczna

W ramach akcji Czytelnik roku 2023 wyłonimy laureatów spośród wszystkich osób zapisanych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwanowicach oraz jej dwóch filii. Każda z bibliotek przez cały rok prowadzić będzie swoje statystyki odnośnie wypożyczeń książek w ciągu całego bieżącego roku. Najbardziej zaczytanych (osoby, które wypożyczą największą liczbę książek) nagrodzimy upominkami rzeczowymi. 

“MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” 


akcja biblioteczna

 

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Dzieci w wyprawce znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


akcja biblioteczna

Klub zrzesza osoby amatorsko interesujące się literaturą. Podczas spotkań uczestnicy rozmawiają na temat spostrzeżeń dotyczących lektury wybranej jako temat przewodni spotkania. Poszczególne propozycje książkowe są sugerowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publicznej w Krakowie. Znajdują się one w księgozbiorze Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ

akcja biblioteczna

NIEKALENDARZ – inspiracje do aktywności z książką dla młodych czytelników i nie tylko. Składa się z 12 kart, z 3 zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcają do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę.

  Mamy nadzieję, że nasze materiały pomogą rozwijać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzą ich horyzonty w zakresie znajomości lokalnych bibliotek i ich działalności.

ZAKUP NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH

akcja biblioteczna

Gminna Biblioteka w Iwanowicach zakupiła nowości czytelnicze. Dzięki temu zbiory naszej biblioteki w Iwanowicach powiększyły się o aż 217 książki rożnego gatunku – te, które nasi Czytelnicy kochają najbardziej i najchętniej wypożyczają. Każdy Czytelnik znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zbiory naszej biblioteki w Iwanowicach zostały zasilone między innymi w literaturę dla dzieci, lektury szkolne, a także literaturę dla dorosłych (tj. kryminały, thrillery, literaturę obyczajową/ romans, biografię).

Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników, a także wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą nowości czytelniczych.

W słoneczne dni można poczytać na leżakach w naszym ogrodzie.

Pamiętajmy – czytanie książek pobudza naszą wyobraźnie, kreatywność, daje nam większy zasób słów, a także pozwala nam na przeniesienie się w książkową historię.