Projekty w roku 2021

“MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” 

biblioteka

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Dzieci w wyprawce znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

IWANOWICE OWIANE MUZYKĄ
seria edukacyjnych filmów

„Iwanowice muzyką owiane” to projekt Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych chcących zaczerpnąć wiedzy z zakresu nauki muzyki od podstaw.

Celem jest edukacja osób zainteresowanych rozwojem umiejętności muzycznych, a następnie pokaz nabytych umiejętności przez naszych uczestników. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, lekcje odbywać się będą on-line raz w tygodniu. Przyjmą one postać filmów instruktażowych, które będą cyklicznie publikowane w piątki o godz. 18:00 za pośrednictwem naszych stron. W momencie, gdy obostrzenia zostaną poluzowane, lekcje będą odbywać się również stacjonarnie w siedzibie GCKiB w Iwanowicach.

Lekcje prowadzić będzie mgr sztuki Wojciech Kitliński, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, kontrabasista. W jego muzyczny życiorys wpisane są koncerty krajowe, europejskie oraz  trzymiesięczne tourne po Japonii. Występował także w teledyskach znanych artystów.  Pan Wojciech uczy muzyki w SP im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej. Zajmuje się również komputerową edycją nut oraz nagrywaniem materiałów muzycznych.

Więcej informacji na temat kolejnych projektów już wkrótce!