Projekty i inicjatywy w roku 2024

CZYTELNIK ROKU 2024


akcja biblioteczna

W ramach akcji Czytelnik roku 2024 wyłonimy laureatów spośród wszystkich osób zapisanych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Iwanowicach oraz jej dwóch filii. Każda z bibliotek przez cały rok prowadzić będzie swoje statystyki odnośnie wypożyczeń książek w ciągu całego bieżącego roku. Najbardziej zaczytanych (osoby, które wypożyczą największą liczbę książek) nagrodzimy upominkami rzeczowymi. 

“MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” 

akcja biblioteczna

 

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Dzieci w wyprawce znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ

akcja biblioteczna

Podzielcie się swoimi ulubionymi książkami i pomóżcie zbudować jeszcze bogatszy księgozbiór w naszej bibliotece! Dzięki Waszej hojności będą miały okazję skorzystać z wielu interesujących tytułów czytelnicy, którzy odwiedzają nas regularnie.
Pokażmy, że czytanie jest modne i warto je promować – już teraz odwiedźmy nasze bibliotekę i dołączmy się do akcji “Podziel się książką”!

KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ

akcja biblioteczna

KSIAŻKOWY  NIEKALENDARZ – inspiracje do aktywności z książką dla młodych czytelników i nie tylko.  Składa się z 12 kart, z 3 zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcają do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę.

Aby dodatkowo zachęcić dzieci do codziennego czytania, przygotowaliśmy kartę “książkowe Bingo”, którą można wydrukować i rozdawać młodym czytelnikom, oraz dyplomy dla uczestników, którzy podjęli się wyzwania.

 Mamy nadzieję, że materiały pomogą rozwijać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzą ich horyzonty w zakresie znajomości lokalnych bibliotek i ich działalności.

ZDECYDUJ CO LUBISZ CZYTAĆ

akcja biblioteczna

Proces wyborczy przypomina prawdziwe wybory państwowe. Uczniowie mają możliwość oddania swojego anonimowego głosu na najciekawsze książki, które przeczytali, poprzez wrzucenie kart do urn wyborczych. Po zakończeniu głosowania, komisja wyborcza podlicza głosy, tworząc zestaw tytułów dla różnych grup wiekowych. Ważne jest przestrzeganie instrukcji oraz korzystanie z dostępnego szablonu na stronie WyboryKsiazek.pl, by móc podliczyć głosy z placówek o zasięgu ogólnopolskim. Wystarczy wysłać przeliczone wyniki przez formularz online. Dodatkowo, można wzbogacić akcję o różne dodatkowe działania, których propozycje również znajdziesz na platformie.

 Dwie formy głosowania: stacjonarną i ruchomą. W pierwszym przypadku uczniowie udają się do komisji wyborczej, natomiast w drugim – komisja odwiedza klasy po wcześniejszym zgłoszeniu. Istnieje również możliwość połączenia obu form, gdzie część uczniów głosuje w klasach, a inni w określonym terminie mogą oddać głos w lokalu wyborczym.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

akcja biblioteczna

Klub zrzesza osoby amatorsko interesujące się literaturą. Podczas spotkań uczestnicy rozmawiają na temat spostrzeżeń dotyczących lektury wybranej jako temat przewodni spotkania. Poszczególne propozycje książkowe są sugerowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publicznej w Krakowie. Znajdują się one w księgozbiorze Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

ZAKUP NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH

akcja biblioteczna

Gminna Biblioteka w Iwanowicach zakupiła nowości czytelnicze. Dzięki temu zbiory naszej biblioteki w Iwanowicach  w pierwszym kwartale 2024 roku powiększyły się o aż 52 książki rożnego gatunku – te, które nasi Czytelnicy kochają najbardziej i najchętniej wypożyczają. Każdy Czytelnik znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zbiory naszej biblioteki w Iwanowicach zostały zasilone między innymi w literaturę dla dzieci, lektury szkolne, a także literaturę dla dorosłych (tj. kryminały, thrillery, literaturę obyczajową/ romans, biografię).

Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników, a także wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą nowości czytelniczych.

W słoneczne dni można poczytać na leżakach w naszym ogrodzie.

Pamiętajmy – czytanie książek pobudza naszą wyobraźnie, kreatywność, daje nam większy zasób słów, a także pozwala nam na przeniesienie się w książkową historię.