Szanowni Państwo,

W dniach 14-15 września 2019 roku po raz kolejny w ośrodku Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego na Lubogoszczy spotkali się uczestnicy XXX, jubileuszowego Złazu Szarych Szeregów. W tym roku było to wyjątkowe spotkanie, bowiem odbyło się ono w przeddzień 80 rocznicy powstania Szarych Szeregów jak i 30 rocznicy powstania Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Na Złaz przybyli tradycyjnie nauczyciele i uczniowie ze szkół noszących imię Szarych Szeregów oraz harcerze z krakowskich drużyn związanych z ideałami Szarych Szeregów. Tegoroczne spotkanie zgromadziło tradycyjnie bardzo dużą grupę uczestników, wśród których nie mogło zabraknąć reprezentantów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach.

W tym roku hasło przewodnie Złazu brzmiało: „Harcerska prasa konspiracyjna”. Uczestnicy Złazu mogli wziąć udział w sobotniej grze terenowej, w trakcie  której można było m. in. wypełnić wymagania potrzebne do zdobycia odznaki przyznawanej w ramach programu “Szare Szeregi – Więź Pokoleń”. Uczestnicy gry mogli przenieść na kilka chwil do czasów życia w Polsce w okresie okupacji hitlerowskiej.

Kolejnym punktem Złazu była harcerska msza święta, odprawiona jak co roku przez ojca Jacka Sepsiaka SJ, kapelana Okręgu Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Swoja homilię poświęcił przypadającej w tym roku rocznicy powstania Szarych Szeregów.

Wieczorem spotkaliśmy się przy harcerskim ognisku, gdzie do późnych godzin trwała zabawa prowadzona przez harcerzy przybyłych na Złaz. Gościem honorowym był nowy przewodniczący Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów – druh Zbigniew Wilk.

W niedzielę na uroczystym apelu kończącym spotkanie dokonane zostało podsumowanie całego Złazu, a wszystkie uczestniczące w Złazie grupy otrzymały okolicznościowe upominki i pamiątki.

Wszyscy obecni na Złazie zostali zaproszeni do udziału w uroczystym Harcerskim Kominku Pokoleń, który odbędzie się 29 września 2019 roku w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

W tym roku w Złazie uczestniczyli Oliwia Kruk, Magdalena Faracik, Weronika Etrych, Inez Tokarz, Klaudia Radłowska i Małgorzata Warchala (klasa VIII) oraz Julia Osikowska i Dominik Misiak (klasa VII).

Tekst i zdjęcia – Andrzej Wołowczyk