28 września po raz 18 wyruszyliśmy na trasę Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego pod hasłem „Krzyż Twój to moja Arka”. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych z Poskwitowa i Iwanowic wraz z opiekunami, licealiści, studenci, osoby dorosłe pod kierunkiem p. Renaty Jagiełki.

Nasza grupa liczyła 100 uczestników. W tym roku wędrowaliśmy trasą zwaną „Akademicką” liczącą 12,5 km. Wyruszyliśmy z Chybic przez Cząstków, Chełmową Górę, Nową Słupię na Święty Krzyż. Po drodze mogliśmy podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich, a po dotarciu do celu pokłoniliśmy się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Głównym punktem wydarzenia była Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Krzyż to zawsze i wszędzie źródło nadziei zbawienia. To znak wiary, który domaga się naszego świadectwa. Możemy zapytać jakiego świadectwa? Takiego, które niesie prawdę o Bogu i człowieku. Ponieważ tylko prawda uczyni człowieka autentycznie wolnym – mówił bp Piotrowski.

W tym roku w rajdzie uczestniczyło blisko cztery tysiące pielgrzymów, wędrujących 12 trasami przebiegającymi przez najciekawsze miejsca Gór Świętokrzyskich.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wszyscy uczestnicy wracali do domu zadowoleni planując już udział w kolejnym rajdzie za rok.

W ramach XX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego na Święty Krzyż wybrał się również na rowerze pan Bogusław Miśkiewicz pokonując dystans około 140 km.

Poniżej krótka fotorelacja: