W czwartek 13 października 2016 r. bardzo liczna grupa uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach pod opieką nauczycieli: pani Janiny Trzaski, pani Marty Małek, pani Renaty Burdy, pana Adama Śpiewaka oraz pana Jacka Lorenza wzięła udział w XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II na Jasną Górę. Wraz                         z młodzieżą i nauczycielami do Częstochowy udali się także dziadkowie i babcie uczniów.                W poczcie sztandarowym reprezentowali naszą placówkę : Mateusz Fundament, Izabela Filipowska, Gabriela Fundament, Krystian Petlic, Gabriela Gacek i Weronika Kurbiel.

Tegorocznemu spotkaniu na Jasnej Górze towarzyszyło hasło: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Wezwanie to zachęcało młodych do niesienia pomocy. Dzięki zaangażowaniu wspólnoty szkół papieskich złożono ofiary na pomoc dziecięcemu hospicjum i rodzinie repatriantów z Kazachstanu. Chociaż pogoda była niesprzyjająca, pod jasnogórskimi wałami zgromadziło się około 20 tysięcy pątników z całej Polski,  reprezentujących  ponad 400 placówek oświatowych.

Po zajęciu miejsca na placu przed szczytem każdy pielgrzym otrzymał pamiątki: śpiewnik, znaczek pielgrzymkowy i różaniec z napisem: „Jezu Ufam Tobie”. Przed Mszą świętą wszyscy odmówili  Koronę do Bożego Miłosierdzia, a następnie został odczytany list Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy . Kulminacyjnym momentem zjazdu była uroczysta Msza święta odprawiona  o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Tomasika.               Na zakończenie wspólnej modlitwy uczestnicy spotkania oddali się w opiekę Matce Bożej,               a także wystosowano list do Ojca Świętego Franciszka.

Wyjazd do Częstochowy należy już do tradycji naszej szkoły. Pielgrzymka jest bardzo istotnym elementem integracji Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Dzięki niej młodzi modlą się i mają czas potrzebny na refleksje nad sobą i swoim życiem. Wspólne spotkanie  tak wielu pątników jest dowodem na to, że nauka Patrona jest dla nich wciąż ważna. Taki Patron to wielki zaszczyt dla młodzieży, ale i ogromne zobowiązanie.

Mimo chłodu panującego na zewnątrz,  serca młodych wypełniała radość i ciepło. Uczniowie wracali do domu w bardzo dobrych nastrojach. W autokarze słychać było wesołe rozmowy i śpiew. Wielu z nich zapewniało, że w przyszłym roku wybierze się znów na spotkanie na Jasnej Górze.