Już po raz czternasty sentyment do stołecznego miasta Krakowa zgromadził uczniów klas IV – VIII w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Bosko w CELINACH, gdzie 20 marca odbył się Gminny Konkurs wiedzy o Krakowie.
Uczestniczyły w nim trzyosobowe drużyny z sześciu szkół. Jak zwykle trasę wędrówki po naszym ukochanym mieście wyznaczył  przewodnik dla dzieci „Kraków i okolice” Ewy Stadtmuller i Anny Chachulskiej. Tym razem pod rękę z krakowski skrzatem wkroczyliśmy ulicą Kanoniczą na Wawel.
Każdy z uczestników konkursu niejednokrotnie bywał na Wawelu, ale przygotowując się do współzawodnictwa, zajrzał w ukryte przed zwiedzającymi miejsca, zwrócił baczniejszą uwagę na intrygujące szczegóły, zatrzymał się przed zabytkami, o których istnieniu dotychczas nie wiedział. Myślę, że po konkursie wszyscy z łatwością rozpoznają Basztę Złodziejską, Senatorską i Sandomierską, odróżnią Wieżę Srebrnych Dzwonów od Wieży Zygmuntowskiej czy Zegarowej i głos „Zygmunta” od dźwięku „Jana Pawła II”.
Przez lata został wypracowany schemat organizacyjny Konkursu Wiedzy o Krakowie, więc jego forma nikogo nie zaskoczyła. Na początku zawodnicy pisali godzinny test z wiedzy o Krakowie. Daty, nazwiska, zdjęcia do podpisu, krzyżówka, znajomość legend i historii miejsc – taką wiedzą trzeba było się wykazać na tym etapie. Następnie – po krótkiej przerwie na poczęstunek – odbył się quiz tematyczny. Tu na ławie jury zasiadł ekspert od tajemnic Krakowa – wieloletni przewodnik, pani Katarzyna Tatar. Dzięki niej poznaliśmy wiele ciekawych szczegółów dotyczących tematyki konkursowej. Za każdą dobrą odpowiedź uczniowie otrzymywali cukierka, kto zdobył ich najwięcej, otrzymywał tytuł „Miłośnika Krakowa”. Po występie zespołu „Celinki” do rywalizacji stanęli recytatorzy. Wystąpili oni z pięknym słowem o Krakowie.

           A oto wyniki XIV Gminnego Konkursu Wiedzy o Krakowie:

Konkurs Wiedzy:
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Damicach (Tomasz Tabor, Karolina Malik, Marlena Chmielowska)
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu (Emilia Bober, FilipProszowski, Jakub Wojtal)
III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Bosko w Celinach ( Martyna Kruczek, Gabriela Baca, Izabela Paluch)

Konkurs Recytatorski:
I miejsce – Małgorzata Warchala z Sieciechowic
II miejsce – Weronika Rogóż z Celin
III miejsce – Emilia Bober z Poskwitowa

Tytuł „Miłośnika Krakowa” zdobyła Marlena Chmielowska z Damic.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek, pod którego egidą odbywał się konkurs – z całego serca dziękujemy.
Dziękujemy także Pani Dyrektor Annie Krawczyk za wspieranie organizacji konkursu, sponsorowanie części nagród i stworzenie ciepłej, przyjaznej atmosfery.

                                                                                               Agata Ziobro