Już od 2006 roku, tuż przed Niedzielą Palmową, przeprowadzany jest w szkole w Iwanowicach Gminny Konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Najpierw organizowany był w Gimnazjum, później w GZS, a obecnie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II. Zawsze w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, odbywa się wystawa prac  oraz wręczanie nagród laureatom. Jest to możliwe dzięki sponsorom: Urzędowi Gminy w Iwanowicach, Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek, Gminnej Komisji ds. Uzależnień, Parafii pw. Trójcy Świętej w Iwanowicach oraz Firmie Krak-Marfisch.
Zgodnie z regulaminem konkursu palmy muszą być zrobione z elementów charakterystycznych dla naszego regionu i nie mogą mieć sztucznych dodatków. Jeszcze parę lat temu można było zauważyć, że zwyczaj samodzielnego robienia palm zanikał, a nasze regionalne palmy często zastępowane były kupnymi, które są robione na wzór palemek wileńskich.
To właśnie dzięki konkursom szkolnym i parafialnym został reaktywowany w naszej gminie zwyczaj własnoręcznego przygotowywania palm, które nabrały też regionalnego charakteru.
Uczestnicy konkursu zaskakują nas co roku pomysłowością i starannością wykonania. Z roku na rok widać, że w wykonanie palm angażuje się coraz więcej domowników, dlatego od przyszłego roku konkurs prawdopodobnie zmieni charakter na Rodzinny Konkurs Tradycyjnych Palm Wielkanocnych.

 W tegorocznej edycji konkursu jury ustaliło następującą klasyfikację:

  • w kategorii klas I-III SP

I miejsca: Wiktoria Krawczyk– Widoma, Maksymilian Kaczmarczyk i Martyna Dejwór – Celiny;
II miejsca: Jakub Burda – Damice, Julia Zębala – Iwanowice, Kacper Kulesza – Celiny;
III miejsca: Zuzanna Kowalczyk – Narama, Weronika Fundament – Iwanowice, Piotr Gumula – Celiny;
wyróżnienia: Paulina Kurbiel i Artur Więcławski – Iwanowice

  • w kategorii klas IV-VI SP:

I miejsca: Karolina Kurbiel – Iwanowice, Aleksandra Kaczmarczyk – Celiny, Aleksandra Chmiel – Narama;
II miejsca: Maja Gadzina i Patrycja Chmiel – Narama, Natalia Kmita – Iwanowice;
III miejsca: Julia Borówka Celiny, Zuzanna Jasiówka i Maja kurbiel – Iwanowice;
wyróżnienia: Oliwia Kaczor – Widoma, Aleksandra Sienko – Damice oraz Wiktoria Konstantyn, Wiktoria Cichoń, Jolanta Baran, Dominik Baran, Maciej Rak, Nicole Kaczka i Weronika Walczak – Iwanowice.

  • w kategorii klas VII SP oraz II-III gimnazjum:

I miejsca: Karolina Mochalska – Grzegorzowice, Justyna Basoń i Kinga Kawalec – Sieciechowice;
II miejsca: Klaudia Krawczyk – Widoma, Paulina Mucha i Wiktoria Grzywnowicz – Grzegorzowice, Oliwia Chludek – Iwanowice;
III miejsca:Amelia Browarnik, Laura Żurek i Wiktoria Żaba – Narama;
wyróżnienia: Emila Lotko i Julia Niewidziajło – Narama, Marianna Znamirowska i Milena Miśkiewicz – Sieciechowice, Weronika Małek i Ewelina Januszkiewicz – Iwanowice.

       W tradycji Kościoła palmy symbolizują mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych, życia, corocznej odnowy roślin i zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. Palmy z naszego regionu ozdabiane są również misternie wykonanymi kwiatami z bibuły, bądź krepiny. Dla niektórych miejscowości charakterystyczne  również ozdabianie ich zwisającymi, kolorowymi wstążkami wykonanymi z bibuły.

Zwyczaj święcenia palm i uroczyste procesje z nimi, znane są w Polsce od średniowiecza. W Kościele katolickim Niedziela Palmowa, obchodzona jest przez chrześcijan na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nasi uczniowie, od wielu już lat, jeżdżą na zaproszenie Sióstr Norbertanek do Klasztoru w Imbramowicach. Ten dzień jest tam szczególnie uroczysty, z powodu odpustu i wizyty biskupiej. Podczas procesji nasi chłopcy, z klas gimnazjalnych, wkładają czerwone szaty i niosą sztandary ze stacjami męki pańskiej, dziewczynki zaś w fioletowych sukniach niosą insygnia śmierci Pana Jezusa. Poproszono nas abyśmy w tym roku zorganizowali jeszcze 12 mniejszych chłopców, którzy mogliby iść w orszaku z osiołkiem.

Dla naszych uczniów jest to niesamowite przeżycie, które potem długo jeszcze wspominają. Należy nadmienić, że Siostry Norbertanki są bardzo gościnne i dzieci mają zawsze zapewniony ciepły posiłek, przepyszne babeczki wielkanocne i upominki.

Idą święta, radujmy się więc i weselmy się. Alleluja.
Janina Trzaska