„Czytam”, bo lubię i tym się chlubię” – to hasło III Gminnego Konkursu Czytelniczego, który został zorganizowany przez bibliotekę Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa, promocja literatury, doskonalenie umiejętności pięknego czytania oraz rozwijanie zdrowego współzawodnictwa. W konkursie wzięło udział 14 uczniów (kl. II i III szkoły podstawowej) z 7 szkół z gminy Iwanowice (Celiny, Damice, Iwanowice, Narama, Poskwitów, Sieciechowice Widoma). Uczniowie mieli za zadanie wypożyczyć książkę Grzegorza Kasdepke i nagrać film, w którym czytają wybrany fragment i oczarować słuchaczy. Poziom, którzy prezentowali uczestnicy był wysoki, jednak trzeba było wyłonić laureatów.

Komisja w składzie; p. Natalia Rajtar – p.o. Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, p. Aneta Szydło – pracownik Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice oraz p. Alina Warszawska – w-ce dyrektor, nauczyciel języka polskiego w kl. 4-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie przyznała następujące miejsca:

I miejsce Krzysztof Kaczmarczyk (SP Iwanowice)

II miejsce Wiktoria Gumula (SP Narama)

III miejsce Julia Siuta (SP Damice)

Wyróżnienia: Aleksandra Derdaś (SP Damice), Maja Kiereś (SP Celiny), Jakub Twardowski (SP Widoma) i skierowała do uczestników kilka słów:

Dziękujemy Wam za trud, który podjęliście przygotowując się do udziału w Konkursie. Wszyscy spisali się na medal! Brawo!

Czytanie jest bardzo ważne, rozwija zainteresowania i wyobraźnię, relaksuje. Każda czytana książka niesie ze sobą nową, nieodkrytą historię. Wasze zamiłowanie do czytania sprawia nam ogromna radość, tym bardziej miło nam było słuchać nagranych przez Was fragmentów książek.
/Pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice/

Miałam przyjemność wysłuchania i ocenienia Waszych wystąpień czytelniczych. Bardzo mi się podobały. Wykazaliście się pracowitością w przygotowaniu, a to nie lada wyzwanie, szczególnie w dobie pandemii (wypożyczenie książki przeczytanie, wybór odpowiedniego fragmentu, piękne przygotowanie nagranie). Serdecznie Wam wszystkim biorącym udział w konkursie gratuluję i cieszę się, że rozwijacie kompetencje czytelnicze, bo czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, redukuje stres i jest zdrową ucieczką od nudy, niepowodzeń i komputera. Warto zatem czytać!
/p. Alina Warszawska – w-ce dyrektor, nauczyciel języka polskiego w kl. 4-8 Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie/

Na laureatów konkursu oprócz pamiątkowych dyplomów czekają bony upominkowe do Empiku, natomiast dla pozostałych uczestników dyplomy oraz nagrody pocieszenia ufundowane z budżetu Gminy Iwanowice ze środków finansowych Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Organizatorka Konkursu serdecznie dziękuje Panu Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Naramie, Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach – za przychylność, Szkołom – za podjęcie wyzwania i motywację uczniów, Komisji – za ocenę, Urzędowi Gminy Iwanowice – za ufundowanie nagród.

Nagrody i dyplomy oraz nośniki z nagraniami czytanych fragmentów dla szkół (Celiny, Damice, Iwanowice, Sieciechowice, Widoma) będą do odbioru w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.

Gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym!

Agnieszka Nielepiec
PSP w Naramie