W poniedziałek, 13 marca, uczniowie klas 4-6 Publicznej Szkoły Podstawowej  w Naramie pod opieką wychowawców, wybrali się do Krakowa na profilaktyczny spektakl „Labirynt przemocy” przygotowany przez Teatr Edukacyjny „Alert” z Wrocławia. Wyjazd zaplanowany był już we wrześniu i odbył się w ramach realizowanych w naszej szkole działań profilaktycznych i wychowawczych. Sztuka przedstawiała historię nastoletniego Kuby, który stał się ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej – to z jego perspektywy widzowie śledzili wydarzenia. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak złe skutki przynosi stosowanie przemocy i złe zachowanie, a jednocześnie zdobyli wiedzę, w jaki sposób zachować się asertywnie i gdzie szukać pomocy w razie kłopotów.

Oprócz spektaklu uczniowie  zwiedzili Skałkę –  Narodowe Sanktuarium Męczeństwa  św. Stanisława, biskupa krakowskiego – barokową bazylikę pw. św. Michała Archanioła i św. Stanisława. W podziemiach obejrzeli narodowy panteon w postaci Krypty Zasłużonych, w której spoczywają znamienite postacie polskiej kultury i nauki. Zobaczyli sadzawkę św. Stanisława zw. „Kropielnicą Polski”. Według legendy w tym miejscu zostały porzucone rozczłonkowane zwłoki św. Stanisława tuż po zabójstwie przez króla Bolesława Śmiałego. Po Skałce oprowadzał nas Generał Zakonu Paulinów  o. Stanisław Turek (pochodzi z Naramy), a prywatnie wujek ucznia z klasy 5.
Wycieczka miała charakter typowo edukacyjny. Była wartościowa, o czym świadczyła dyskusja na lekcjach  wychowawczych.

Trzy dni później, tj. w środę 16 marca br. uczniowie klas drugiej i trzeciej Publicznego Gimnazjum  w Naramie  wybrali się na spektakl pt. „Trzeźwy wybór”.

     Przedstawienie zostało poświęcone przede wszystkim problemowi nadużywania alkoholu przez młodych ludzi. Okazją do tego mogą stać się np. sylwester czy urodziny kolegi. W tle mowa też o emocjach, pierwszych zauroczeniach, chęci zaimponowania koleżankom, staniu się pewniejszym siebie, byciu „duszą towarzystwa”. Czy łatwo się oprzeć pokusie picia alkoholu? Jak to zrobić?   Czy można bawić się bez alkoholu? Czy imponujemy innym, gdy pijemy alkohol? Na te pytania w przedstawieniu można było znaleźć zadowalającą odpowiedź. Widowisko teatralne poruszało także inne ważne problemy, z jakimi boryka się młodzież, m.in. brak odpowiedzialności za spowodowanie wypadku, jazda samochodem po spożyciu alkoholu czy presja grupy rówieśniczej.

     Przedstawienie zostało oparte na ciekawym scenariuszu i dobrze zagrane. Spektakl z pewnością daje do myślenia i mamy nadzieję, wpłynie na wybory, jakich młodzież dokona w przyszłości.

                                                                                                                                                                 PSP i PG w Naramie