Marzec okazał się miesiącem wyjątkowym dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej, ponieważ to właśnie wtedy jej podopieczni odnieśli kolejne, spektakularne osiągnięcia związane z językiem polskim.

     W piątek 24 marca uczniowie klasy V wraz z opiekunem Joanną Wieczorek zostali zaproszeni na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego na finał obchodów Miesiąca Języka Ojczystego i uroczyste rozstrzygnięcie kilku konkursów, w tym konkursu na reklamę etyki języka. Nakręcona miesiąc wcześniej produkcja została dostrzeżona przez studenckie jury i w ubiegły piątek została poddana ocenie profesjonalistów. Zebrani goście obejrzeli w sumie siedem reklam, z których komisja wybrała te najlepsze. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że reklama, w której wzięli udział piątoklasiści: Karolina Kielian, Justyna Wykurz, Adrian Matykiewicz, Mateusz Natkaniec i Karol Wąsik zajęła zaszczytne II miejsce. Uczniowie słusznie odczuwają olbrzymią satysfakcję, ponieważ konkurencja była niemała, a filmiki zostały nadesłane z całej Polski. Cieszy to, że mimo otrzymania cennej nagrody (bony do Empiku, gry towarzyskie, gadżety UJ, słodycze), dla dzieci ważniejsze są zadowolenie z samego faktu wygranej i ogromna duma.

    W trakcie spotkania uczestnicy mogli poznać finalistów w trzech pozostałych kategoriach, którzy prezentowali swoje prace na żywo. Dzięki temu wysłuchano czterech osób posługujących się piękną, góralską gwarą, obejrzano trzy komentarze do wydarzeń sportowych lub kulturalnych, a także wzięto udział w agonie retorycznym licealistów.          

    Piątkowa wyprawa do Krakowa została wzbogacona o wątek turystyczny. Przechodząc przez Rynek Główny uczniowie obejrzeli najważniejsze zabytki znajdujące się w okolicy, a po rozdaniu nagród pozwolili sobie na krótki spacer Plantami.

     To już druga edycja konkursu na reklamę, w której dzieci wzięły udział. Tegoroczne spotkanie rozbudziło apetyt na kolejne zmagania, więc już teraz życzymy powodzenia, dobrych pomysłów i samych dobrych kadrów.

     Z tego miejsca jako szkolny opiekun konkursu pragnę złożyć serdeczne podziękowanie panu Dawidowi Dudkowi, który nagrał i zmontował naszą reklamę, a także służył pomocą merytoryczną na etapie przygotowania pracy. Nasz sukces jest także Pana sukcesem. Dziękujemy!

                                                                                                                                     Joanna Wieczorek i uczniowie klasy V