Wizyta Kogutka GUTKA w Oddziale Przedszkolnym i Punkcie Przedszkolnym w Celinach

W dniu 23 kwietnia przedstawiciele sześciolatków z Celin pojechali odebrać kogutka Gutka z Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.Odwiedziny w CELINACH  trwały od 23 kwietnia do 19 maja. Na początku kogutek odwiedził najstarszą grupę, która w tym czasie zaczęła rozmowy na temat zbliżającego się święta 3 maja. Po tygodniu starszaki przekazały go 5 latkom, a następnie powędrował do najmłodszej grupy „KRASNOLUDKÓW”. W każdej grupie „Kogutek Gutek” spędził tydzień.

Dzięki kogutkowi Gutkowi dzieci przypomniały sobie wszystkie ważne dla Polaków uroczystości. Wiedzą już że w tym roku Polska obchodzić będzie 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. 
Kogutek jako wysłannik GCKiB przywiózł ze sobą cenne dla naszych dzieci prezenty – książki  opowiadające w przystępny sposób o ważnych dla każdego Polaka wydarzeniach, o sławnych ludziach i wielkich odkryciach. Codziennie przez 6 dni dzieci słuchały opowieści z serii „Klub małego patrioty” z zapartym tchem. Wiedzą już, że pierwszy na świecie lot nad Atlantykiem maszyną turystyczną odbył Polak. Poznali polskie balony, szybowce, samoloty, helikoptery i satelity. Dowiedzieli się, ile znaczyło kiedyś samo wzniesienie się w powietrze oraz jak bardzo ceniono naszych lotników i konstruktorów. Dzieci dowiedziały się, że Fiat 126p nie jest najmniejszym polskim samochodem. Poznali  polskie samochody, motocykle, ciężarówki i autobusy. Dowiedzieli się, kto je zaprojektował, do czego były wykorzystywane i jakie sukcesy odniosły. Dzieci wiedzą już, że Polak jako pierwszy odkrył planety poza Układem Słonecznym. Wiedzą, że Polak odkrył źródła Amazonki – największej rzeki świata i wiele innych ciekawostek.
Będziemy do tych książek jeszcze nie raz powracać. Każde dziecko otrzymało jedną z tych książek w prezencie i na pewno przeczyta ją w domu z rodzicami.
Przyzwyczailiśmy się do naszego gościa  i w każdej grupie będzie nam go brakowało bo stał się częścią naszej grupy. Trudno było nam się rozstać, ale jesteśmy pewni że wizyta ta na  dobre została wyryta w naszej pamięci. DZIĘKUJEMY.

Tekst: Krystyna Kowalczyk