Wielopokoleniowa wystawa zdjęć „Z dziadkami w obiektywie- łączymy pokolenia” odbyła się 27 sierpnia w Sułkowicach. Wydarzenie bogate w atrakcje dla całych rodzin, przyciągnęło ponad 200 osób, które mogły obejrzeć wystawę przedstawiającą historię szkoły w Sułkowicach.

Oprócz fotografii z dawnych lat mieliśmy okazję wysłuchać kilku wzruszających opowieści z czasów, gdy budowano szkołę w Sułkowicach i gdy tętniła ona życiem. Była okazja wspomnieć pedagogów i wszystkich Dyrektorów szkoły, z których wielu przyjęło zaproszenie i uświetniło swoją obecnością to wydarzenie.

Organizatorem wystawy była grupa nieformalna „Przyjaciele Sułkowic”, która pozyskała fundusze i możliwość działania z FIO Małopolska Lokalnie. Do organizatorów bardzo szybko dołączyło ponad 20 wolontariuszy, którzy w lipcu zbierali zdjęcia do wystawy, a w sierpniu przygotowywali budynek szkoły i plac na przyjęcie gości.

Działania odniosły wspaniały sukces: doskonała pogoda oraz szeroki wachlarz atrakcji dla każdej grupy wiekowej uczestników, gwarantowały wspaniałą zabawę, którą dodatkowo wzbogacili niespodziewani goście. Jako że, w tym samym dniu przypadały dożynki parafialne, po uroczystościach kościelnych, delegacja sołecka wraz z dożynkowym wieńcem w asyście Ludowej Kapeli „Maszkowiacy” dołączyła do naszego spotkania. Barwne ludowe stroje, staropolskie przyśpiewki oraz tradycyjne melodie na dłuższą chwilę wzbogaciły naszą wystawę.

Dla zachowania tradycyjnej gościnności zadbaliśmy również o podniebienia naszych gości. Dla najmłodszych przygotowaliśmy wspaniałe galaretki z owocami, a dla wszystkich domowe ciasta, napoje zimne i gorące, pachnące pajdy chleba z smalczykiem, kiszone ogóreczki oraz grillowane kiełbaski…. Przysmaki przygotowały miejscowe gospodynie, a druhowie z OSP Sułkowice udostępnili do zwiedzania swój wóz strażacki.

Ten dzień był wyjątkowy dla wielu osób, a w szczególności dla tych którzy spotkali się po latach z kolegami i nauczycielami z podstawówki. Zaproszeni gości uronili niejedną łzę, a opowieściom i rozmowom nie było końca. Bardzo serdeczne dziękujemy wszystkim tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dzięki Państwu odżyły wspomnienia i mamy nadzieję że kolejne działania związane z nasza szkołą wywołają jeszcze niejeden uśmiech na niejednej twarzy.

Organizację wydarzenia wsparli Pan Wójt Gminy Iwanowice oraz Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek. Dzięki temu wsparciu dzieci podczas imprezy szalały na dmuchanych zamkach, bawiły się z animatorką, a także otrzymały nagrody biorąc udział w licznych konkursach. Grupa nieformalna otrzymała również duże wsparcie ze strony druhów z OSP Sułkowice, Pani Katarzyny Szwajcowskiej- Sołtys Wsi oraz Pani Justyny Mularczyk – Radnej Gminy Iwanowice. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu imprezy, przede wszystkim mieszkańcom Sułkowic, którzy poświęcili wiele godzin pracy, by wydarzenie miało uroczysty i gościnny charakter.

Osoby, które nie mogły oglądnąć wystawy dnia 27 sierpnia , serdecznie zapraszamy do naszej szkoły w Sułkowicach, w każdą niedzielę od 11:00 – 13:00 do końca września .

Grupa Nieformalna Przyjaciele Sułkowic

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.