Ach, co to był za dzień! Dzień pełen pozytywnych emocji, z porządną dawką wiedzy, mnóstwem inspiracji i fantastycznymi nagrodami. Czwartek 27 października 2016 roku na długo zapadnie w pamięci uczestników finałowego spotkania wieńczącego projekt „Język polski – lubię to!” finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

            Spotkanie rozpoczęliśmy od sprawdzenia wiedzy i umiejętności gimnazjalistów reprezentujących II i III klasy z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II przy Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach oraz Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Grzegorzowicach. Ci ostatni sprawowali w tym dniu rolę gospodarzy wydarzenia. Część uczniów przystąpiła do pisania arcytrudnego dyktanda, podczas gdy pozostali wysilali szare komórki na turnieju wiedzy o języku. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na słodki poczęstunek i chwilę wytchnienia, po której rozpoczął się wykład dra Tomasza Z. Majkowskiego pt.. „Gry wideo jako nowa literatura?”. Gimnazjaliści w skupieniu wysłuchali zabawnej, a przy tym niezwykle wartościowej prelekcji ubarwionej zdjęciami ilustrującymi liczne gry, nie tylko komputerowe. Potem młodzież wzięła udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka, pod którego czujnym okiem powstało kilka scenariuszy niebanalnych scen. W uroczystym zakończeniu finału wzięli udział Wójt Gminy Iwanowice Robert Lisowski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach Monika Świątek oraz koordynator projektu Joanna Wieczorek, którzy wręczyli nagrody zwycięzcom. Oto osoby, które stanęły na podium:

 

I Gminny Turniej Wiedzy

I miejsce – klasa III b z Gimnazjum w Iwanowicach

II miejsce – klasa II z Gimnazjum w Sieciechowicach

III miejsce – klasa III a z Gimnazjum w Iwanowicach

Nagroda specjalna dla osoby, która zdobyła największą liczbę punktów – Alicja Czekaj z klasy II, Gimnazjum w Sieciechowicach

 

I Gminne Dyktando „Złote Pióro”

I miejsce – Ilona Magielska z klasy III, Gimnazjum w Grzegorzowicach

II miejsce – Zuzanna Kłusek z klasy III b, Gimnazjum w Iwanowicach

III miejsce – Katarzyna Bańka z klasy III b, Gimnazjum w Iwanowicach

 

Konkurs filmowy „Język w obiektywie”

I miejsce – grupa z klasy II z Gimnazjum w Sieciechowicach (Alicja Czekaj, Martyna Hulist, Krzysztof Maj, Aniela Nalewajko, Patryk Radłowski, Michał Siwek, Szymon Zębala)

II miejsce – grupa z klasy III z Gimnazjum w Grzegorzowicach (Kinga Zgoda, Ilona Magielska, Monika Etrych, Miłosz Lis, Karolina Motyka)

III miejsce ex aequo – grupa dziewczyn z klasy III b z Gimnazjum w Iwanowicach (Martyna Miśkiewicz, Weronika Grochowina, Zuzanna Kłusek, Izabella Cieślik, Aleksandra Zając, Patrycja Piskorz) oraz grupa chłopców także z klasy III b z Gimnazjum w Iwanowicach (Eryk Niedziela, Dawid Dudek, Kamil Kurbiel, Damian Zdeb, Patryk Zębala).

 

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom – są to w większości osoby zaangażowane w projekt „Język polski – lubię to!” już od samego początku. Włożyliście dużo pracy w odpowiednie przygotowanie się do zmagań, za co należą Wam się ogromne brawa.

            Z tego miejsca składamy także serdeczne podziękowania szkolnym koordynatorom projektu, którzy na każdym jego etapie służyli pomocą, a przed finałem odpowiednio zmotywowali uczestników do przygotowań – Pani Grażynie Musze z Gimnazjum w Iwanowicach, Pani Edycie Siwek z Gimnazjum w Sieciechowicach oraz Panu Dyrektorowi Stanisławowi Szymskiemu z Gimnazjum w Grzegorzowicach.

            Choć kończy się projekt, nie zamykamy działalności Młodzieżowej Poradni Językowej. Zapraszamy na blog prowadzony przez gimnazjalistów – www.mpj.edu.pl oraz na fanpage na Facebooku. Do zobaczenia w Internecie!

Joanna Wieczorek