Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach oraz stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowe im. św. Jana Bosko w Celinach zapraszają na wycieczkę do Wiednia na Targi  Bożonarodzeniowe.

Wszystkie targi są otwarte od godziny 10.oo – 22.oo codziennie. Asortyment przeróżny. Największy ten pod Ratuszem mieści 150 stoisk oferujących prezenty ,ozdoby choinkowe, słodycze, wyroby rzemiosła artystycznego i tradycyjne ciasta. Dla chętnych będzie otwarta ślizgawka.

Targ adwentowy na placu AmHof, oferuje tradycyjne szopki, szklane ozdoby choinkowe, produkty rzemiosła artystycznego, domowe wypieki i wędliny. Słowem wszystko co chcielibyśmy, aby zagościło w naszych domach i na świątecznych stołach.

Wszystkie place i rynki we Wiedniu , a jest ich 15 zamieniają się w  okresie adwentu w świąteczne jarmarki.

Ramowy program wyjazdu

Wyjazd w nocy z piątku na sobotę o godz 1.00 –  parking pod Gminą Iwanowice

Nocny przejazd przez Polskę, Czechy,

Ok . godz 5.30 – 6.00, postój na granicy czesko-austriackiej. Z granicy mamy ok 60 km do stolicy Austrii .

Przyjazd na wzgórze Kahlenberg ok. godz 8.30.

Zwiedzanie rozpoczniemy od polskiego akcentu – wizyty na Wzgórzu Kahlenberg, miejsce gdzie 1683 król Jan III Sobieski dowodził wojskami w bitwie z Turkami.

Na wzgórzu znajduje się kościół pod wezwaniem św. Józefa, prowadzony przez polskich Księży Zmartwychwstańców, tam też znajduje się małe muzeum – jedno pomieszczenie -upamiętniające zwycięstwo. Zgromadzone tam przedmioty przypominają o tym wielkim wydarzeniu.

Po wizycie na Kahlenbergu przejazd przez Grinzing – słynną dzielnice winiarzy, do centrum miasta.  Na trasie przejazdu będziemy widzieć UNO CITY, kompleks budynków w Wiedniu, jedno z czterech głównych miejsc na świecie, w których ulokowane są instytucje  ONZ.

 Przejazd do Schwedenplatz, będziemy już w I dzielnicy miasta. Stąd rozpoczniemy spacer w kierunku katedry św. Stefana. Katedra św. Stefana to duma i symbol miasta. Jest najważniejsza i jedna z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Kryje w sobie dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej. W podziemiach katedry mieści się krypta , w której spoczywają władcy Austrii

Spod katedry przejście na plac Graben, jeden z ważniejszych placów w mieście. Graben  znaczy wykop, to miejsce dzieliło miasto na część świecka, która reprezentował Hofburg, i część z zabudową sakralna, reprezentowaną prze katedrę św. Stefana.

Tutaj czas wolny ( kawa, krótki odpoczynek, zdjęcia, sugerowane jako dobre miejsce cafe Aida, znana cukiernia w centrum miasta tuż  przy katedrze, ceny rozsądne).

Dalsze zwiedzanie, kierujemy się w stronę Hofburga, zimowej rezydencji rodziny Habsburgów.Poczynając od Rudolfa I , aż do Karola I , czyli od XII – XX ( dokładnie do roku 1918 ), było to miejsce które decydowało o losach Europy. Przez te wszystkie Hofburg był rozbudowywany i przebudowywany. Świadczył o potędze i władzy Habsburgów.

To tutaj mieści się słynna Austriacka Biblioteka Narodowa, będąca jednocześnie główna biblioteką akademicka kraju. Przejdziemy przez najstarsza cześć pałacu pochodząca z XIII – dziedziniec szwajcarski, do kościoła Augustianów, będącego na terenie kompleksu pałacowego. Zajrzymy również do wspaniałych stajni dworskich, znajdujących się na terenie Hofburga. Będąc na terenie Hofburga , czas wolny ok 1,5 godziny.

Możliwość zwiedzenia wybranego muzeum: Skarbiec, Apartamenty cesarskie, Muzeum Historii Naturalnej ( zwiedzanie we własnym zakresie ).

Po przerwie dalsze zwiedzanie miasta. Spacer przez ulice Kohlmarkt, obok słynnej wiedeńskiej cafe Demel. Tu też kolejny polski akcent, po trasie mijamy dom w  którym mieszkał Fryderyk Chopin. Przejście w kierunku opery wiedeńskiej i krypty w kościele kapucynów. W podziemiach tego kościoła znajduje się Krypta Cesarska – Kaisergruft , w której spoczywają Habsburgowie, począwszy od 1633. Mieści się tutaj 146 sarkofagów.

 Na koniec spędzimy czas przy wiedeńskim Ratuszu, na największym jarmarku adwentowym.

Wyjazd do kraju ok godz 20.30

Podczas tego dosyć długiego spaceru, będziemy mieli okazje zobaczyć świątecznie udekorowane miasto. Przewodnik opowie Państwu o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, o opłatku i choince, o kolędach i marcepanie. O architekturze i historii miasta i rodzinie Habsburgów. O tym i jeszcze wielu innych rzeczach….ale niech to będzie niespodzianka…

Życząc miłych chwil i udanego wspólnie spędzonego czasu zapraszamy do Wiednia.

Cena wyjazdu: 160,00 zł ( cena obejmuje przejazd autokarem, opiekę pilota – przewodnika, ubezpieczenie).

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach pod nr. tel. 12 3884003 wew.29