W Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach odbywały się zajęcia w ramach projektu „Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży”.

Uczniowie  aktywnie spędzili swój czas wolny od nauki. Już pierwszego dnia  byli na wycieczce w Miechowie ,gdzie zwiedzili Bazylikę Grobu Bożego. Z dużym zainteresowaniem słuchali historii i legend dotyczących tego zabytkowego miejsca. Wspaniale integrowali się na basenie w trakcie zabaw w wodzie i rywalizacji na torze sportowym. Z wielką determinacją wchodzili na ściankę wspinaczkową.

We wtorek uczestniczyli w zajęciach fotograficznych, na których dowiedzieli się w jaki sposób zrobić profesjonalne zdjęcia, jakie znaczenie ma światło, co to jest kadrowanie itp. Fotografowali różne obiekty architektoniczne i przyrodnicze Iwanowic. Najpiękniejsze zdjęcia zostały nagrodzone w ramach konkursu fotograficznego „Moja gmina w obiektywie”. W trakcie  zajęć  filmowych  oglądali  trzymający w napięciu film przygodowy  pt. „Wyprawa do wnętrza ziemi”. Inspiracją do powstania scenariusza tego  filmu była książka Juliusza  Verne’a  pod tym samym tytułem.

Trzeciego dnia  brali udział w wycieczce „Szlakiem Orlich Gniazd”. Zwiedzili zamek w Pieskowej Skale i  podziwiali  wystawy dzieł sztuki, mieszczące się w jego  salach. Po odnowieniu i niedawnym otwarciu muzeum zamkowe wywarło na uczniach niesamowite wrażenie. Dużą atrakcją było wejście stromymi i długimi schodami na basztę kredencką w zamku w Ogrodzieńcu, skąd roztaczał się wspaniały widok na okolicę. Ostatnim etapem tej wycieczki były ruiny zamku w Smoleniu.  Idąc w ich kierunku  uczestnicy wycieczki przechodzili przez piękny  las, będący częścią Rezerwatu Buczyny Karpackiej. Historię zamków i legendy z nimi związane, przybliżał wycieczkowiczom  w sposób interesujący i ciekawy pan Wiesław Woźniak.

Bardzo kreatywne i twórcze  były warsztaty plastyczne, w których uczniowie brali udział w  czwartek. W oparciu o baśń pt. „ Mały Książę” artyści stworzyli barwne, niepowtarzalne, pełne oryginalności i fantazji projekty planet marzeń.  W tym dniu odbyły się również zajęcia taneczne. Niesamowite połączenie tańca i fitnessu, którym jest Zumba, wprowadziło tancerzy w radosny nastrój. Urozmaicone kombinacje ruchów i energiczna muzyka stworzyły atmosferę świetnej zabawy, dzięki której wszyscy byli na parkiecie.

Ostatni dzień wakacyjnych zajęć  był Dniem Sportu. Z samego rana uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na długi spacer trasą Nordic Walking. Pogoda sprzyjała, w trakcie wędrówki można było podziwiać piękno przyrody naszej gminy. Po poczęstunku wszyscy udali się na boisko Orlika. W czasie  zawodów sportowych, które zostały tam przeprowadzone, emocje sięgały zenitu. Na zwycięzców czekały bowiem bardzo atrakcyjne nagrody.

Wszystkie zajęcia  bardzo się dzieciom podobały, były różnorodne i ciekawe. Świadczyła o tym wysoka frekwencja i duże zaangażowanie uczniów. Stanowiły miły i ciekawy sposób na spędzenie wakacyjnego czasu.

Organizatorem zajęć „Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży” było Stowarzyszenie Oświatowe „Razem Nauczyciele i Rodzice dla Oświaty”, działające w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach. Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Gminy przeznaczonych na zadanie publiczne pn. „Dofinansowanie dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Iwanowice na rok 2016”.