Mimo, że wakacje w pełni, członkowie zespołów teatralnych  Kleks i Kwadrat pracują twórczo i kreatywnie.

6 lipca mali aktorzy uczestniczyli w podchodach artystyczno-przyrodniczo-krajoznawczych pod hasłem „Co w trawie piszczy”. Starsze koleżanki,  przygotowały dla nich szereg zadań, których wykonanie wymagało sprytu, pomysłowości, ale przede wszystkim  współpracy w grupie. Swoją przygodę dzieci rozpoczęły od rozgrywek sportowych zorganizowanych na boisku .

Następnie wszyscy udali się do biblioteki gdzie powitała gości Pani Małgorzata Kwiecień.  Oprowadzając po bibliotece, prezentowała jej zasobność i różnorodność. Zachęciła dzieci do przygody z książką i samodzielnego odwiedzania biblioteki.

Zadanie w bibliotece polegało na wykazaniu się znajomością postaci z bajek. W ciągu 2 minut należało podać rozwiązania 22 zagadek czytanych bardzo szybko przez Panią Małgosię. Dodatkowym zadaniem było wyszukiwanie na półkach tytułów książek, które nasi zawodnicy wykonali bardzo dobrze.

Kolejnym etapem zabawy było zaprezentowanie inscenizacji wiersza. Jak na doświadczonych  aktorów przystało,  przydział ról i krótka próba odbyły się profesjonalnie i szybko. Wszyscy bardzo się starali, licząc na największą ilość punktów. Obie grupy spisały się na medal przedstawiają owoce swojej pracy.

Fioletowy szlak, którym poruszali się uczestnicy podchodów zaprowadził ich w dalszej części spotkania na punkt widokowy. Wyposażeni w lornetki podziwiali piękno iwanowickiej przyrody. Wszystkim w tym dniu wyjątkowo dopisywały pogoda, dobre humory i wielki zapał poznawczy.

Ostatnim zadaniem zaplanowanym dla młodszych kolegów przez organizatorki podchodów było zwiedzanie iwanowickiego muzeum. Tam na dzieci czekał już kustosz Adam Miska. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii Iwanowic i oglądali eksponaty znajdujące się w budynku. Pan Adam musiał odpowiadać na wiele pytań zadawanych przez młodych odkrywców historii. Wszyscy zapewniali, że jeszcze tam wrócą z rodzicami i dziadkami.

Na zakończenie w skupieniu odbyło się podliczanie zdobytych punktów. Uczestnicy rozeszli się do domów zadowoleni, trzymając w rękach nagrody .Najważniejsze jednak było ciekawe spędzenie kilku godzin w gronie życzliwych i świetnie współpracujących rówieśników.

19 lipca członkowie zespołów pojechali na wycieczkę do Miechowa. Najpierw  udali się do Miechowskiej Groty Solnej, która zbudowana jest z soli  himalajskiej, pochodzącej z Pakistanu. Powietrze wypełniające pomieszczenie jest bogate w liczne mikroelementy i pierwiastki. Następnie na krytej pływalni  bawili się w wodzie i doskonalili swoje umiejętności pływania.  Dzieci były również na kręgielni, gdzie na trzech torach rywalizowali ze sobą. Po pasjonującej grze w kręgle mali aktorzy zwiedzili Dom Kultury w Miechowie. Przypomnieli sobie określenia i miejsca związane z teatrem. Na dużej scenie bawili się w twórcze, teatralne zabawy. Pomysły dzieci i ich zaangażowanie było bardzo duże. Na koniec odbył się konkurs talentów. Wszyscy wrócili do Iwanowic zadowoleni i pełni pomysłów na dalsze działania teatralne.

Wakacyjne zajęcia  zespołów  teatralnych są dofinansowane ze środków Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.

                                                                                                                                                                           Joanna Stąpała