W dniach od 3 do 7 lipca 2017 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej uczestniczyły w projekcie „Wakacje na medal” prowadzonym w ramach programu organizowania wolnego czasu dzieci i młodzieży podczas ferii i wakacji współfinansowanego przez Urząd Gminy w Iwanowicach.

Uczniowie każdy dzień letniego wypoczynku spędzili aktywnie i w wesołej atmosferze. Tydzień rozpoczął się wyjazdem do Krakowa na tzw. zakole Wisły, pod wzgórze wawelskie, aby odbyć rejs po Wiśle i zobaczyć krakowskie zabytki z innej perspektywy. W trakcie odpoczynku na statku „Nimfa” mogliśmy podziwiać piękny Kraków i wysłuchać historii zabytków. Po udanym rejsie uczniowie mieli okazję poćwiczyć umiejętności pływackie na basenie w Krakowie, a dzięki licznym atrakcjom wszyscy świetnie spędzili czas. Kolejne dni spędziliśmy równie aktywnie. We wtorek uczniowie wybrali się na wycieczkę krajoznawczo-naukową do Zakopanego. Głównym punktem wycieczki była Rusinowa Polana. Po przebyciu zaplanowanej trasy mogliśmy podziwiać przepiękne widoki w polskich Tatrach i zajadać się ciepłymi, świeżymi oscypkami. W drodze powrotnej odwiedziliśmy kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, gdzie przewodnik zwrócił szczególną uwagę na tablice umieszczone na murze i upamiętniające ofiary gór. W drodze powrotnej udało nam się jeszcze zobaczyć skocznie narciarskie w Zakopanem i zakupić pamiątki. Środa była dniem artystycznym, w trakcie którego odbyliśmy ostatnią wycieczkę – do Krakowa. Od rana uczniowie ćwiczyli w szkole umiejętności dziennikarskie i zapoznawali się z pracą reportera. Uczestnicy chętnie angażowali się w pracę, a dzięki ćwiczeniom zrealizowanym podczas zajęć, niektórzy odkryli w sobie talent dziennikarski. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli zweryfikować podczas wizyty w Radiu Kraków. Na miejscu zobaczyliśmy, jak wygląda prawdziwe studio, w których dziennikarze przedstawiają wiadomości czy pogodę. Niektórzy mieli możliwość powiedzenia kilku słów, które będzie można już niebawem usłyszeć w odbiornikach radiowych.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem rywalizacji sportowej oraz warsztatów plastycznych. Na początek dzieci zostały podzielone na kilka grup, aby wykonać wszystkie przygotowane zadania podczas quizu o szkole. Dzięki tej atrakcji uczniowie jeszcze lepiej poznali środowisko szkolne, a przy okazji mogli wykazać się posiadaną wiedzą i sprawnością fizyczną, ponieważ zadania były zaplanowane tak, by przemieszczać się po całym placu szkolnym. Wszystkie drużyny zostały docenione i otrzymały coś słodkiego. Podczas dalszych zmagań uczestnicy mogli wykazać się umiejętnością współpracy w grupie w trakcie zabaw ruchowych, natomiast na zajęciach plastycznych uczestnicy wykonywali prace manualne, które wymagały od nich skupienia i wiele uwagi, ale efekt przyniósł wiele satysfakcji.

W ostatni dzień wakacyjnego wypoczynku Iwanowicka Akademia Futbolu zorganizowała trening i odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. W trakcie ogniska uczniowie zapisywali, co najbardziej podobało im się w trakcie tygodnia wakacyjnego oraz podawali wskazówki do kolejnego projektu, w którym – jak się dowiedzieliśmy – każdy chętnie wziąłby udział. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i medal – zgodnie z tytułem projektu – oraz coś słodkiego.

Wszystkie zajęcia zorganizowane w trakcie wakacyjnego tygodnia bardzo podobały się dzieciom, którzy chętnie przychodziły do szkoły na spotkania z przygodą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniach. Słowa podziękowania kierujemy przede wszystkim do Pani Małgorzaty Krawczyk oraz Pana Jakuba Mrajcy. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny projekt wakacyjny.

Organizatorem zajęć „Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży” było Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Oświatowych w Widomej oraz Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej, a projekt był współfinansowany ze środków Gminy Iwanowice.

koordynatorzy projektu: Monika Kalawska, Elwira Żuradzka