Podczas Happeningu, we wtorek 31 października, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach zabłysnęli nie tylko odblaskami, ale i wiedzą  z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

       We wrześniu szkoła przystąpiła do Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji
w Krakowie, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przez kolejne tygodnie nauczyciele prowadzili w szkole zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na drodze i przypominali uczniom o konieczności noszenia wieczorem odblasków
w terenie niezabudowanym. Uczniowie, wraz z nauczycielami przygotowywali gazetki propagujące  właściwe (bezpieczne) zachowania uczestników ruchu drogowego
i przygotowywali się do konkursu wiedzy z zakresu BRD. Młodsi uczniowie rysowali
i poznawali znaki drogowe, ich rodzaje i znaczenie. Dużym zainteresowaniem cieszył się Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Jestem bezpieczny na drodze i noszę odblaski” – na który wpłynęły 84 prace młodych artystów.

      Finałem całej akcji była rywalizacja między poszczególnymi klasami na szkolnej sali gimnastycznej, gdzie miała również miejsce pokonkursowa wystawa prac plastycznych. Na początku spotkania przybliżone zostały podstawowe cele akcji „Odblaskowa Szkoła”. Uczniowie prezentowali (przed całą szkołą) swoje plakaty, oraz skandowali hasła nawołujące do noszenia odblasków
i stosowania się do przepisów ruchu drogowego. W tym dniu odbył się również Konkurs Wiedzy
 z zakresu BRD – w różnych kategoriach wiekowych (klasy I-III, klasy IV a i IV b oraz V-VII  
i gimnazjum), co wiązało się z różnymi stopniami trudności pytań. W czasie gdy jury podliczało punkty i obradowało nad ostateczną klasyfikacją, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną. Jej głównym zadaniem było pokazać podstawowe błędy uczestników ruchu drogowego, wpoić zasady bezpiecznego poruszania się po drodze zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Przedstawiała ona również problem „bycia widocznym” po zmroku oraz stosowania fotelików dla dzieci i zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach.

      Jury, po długiej naradzie oznajmiło, że „Odblaskowymi Mistrzami” zostali uczniowie klasy pierwszej. Tytuł wicemistrza uzyskała klasa druga oraz trzecia SP. Tuż za nimi (na trzecim miejscu) uplasowała się klasa szósta. Należy jednak nadmienić, że gratulacje należą się wszystkim uczniom, gdyż naprawdę „zabłysnęli” tego dnia: wiedzą, talentem plastycznym oraz pomysłowością wymyślonych haseł. W związku z tym, że wszyscy uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, to i nagród również nie mogło zabraknąć. Oprócz upominków w postaci książeczek, zakładek, planów lekcji czy kalendarzy były również „atrybuty bezpieczeństwa”. Mistrzowskich pierwszoklasistów wyposażono w książeczki pt. „Bezpiecznie przez cały rok”, o których można powiedzieć, że są elementarzami bezpieczeństwa. Uczą dzieci odpowiednich zachowań w szkole, w domu, na drodze, podczas zabawy oraz przy spotkaniach ze zwierzętami i kontaktach z nieznajomymi. Wszyscy uczniowie otrzymali karty bezpieczeństwa, które odpowiednio wypełnione (grupa krwi, alergie, telefony do opiekunów) mogą w sytuacji zagrożenia uratować dziecku życie.

       Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim, to były darowane przez panią dyrektor szkoły odblaski, które dodatkowo przykuwały wzrok różnorodnością kolorów i kształtów.  Przedstawiciele klas otrzymali również kamizelki odblaskowe.

      Tak wspaniale wyposażeni uczniowie i nauczyciele przemaszerowali następnie z transparentami przez Iwanowice, skandując hasła promujące odblaski i bezpieczne zachowania na drodze.

Trzeba przyznać, że zrobiliśmy wrażenie na przechodniach i zainteresowaliśmy mieszkańców odblaskami.

                                                                                                                                                                Koordynator akcji
                                                                                                                                                                  Janina Trzaska