W sobotę, 11 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły (VIII klasa szkoły podstawowej i III gimnazjum) wybrali się do Oświęcimia, gdzie zwiedzili teren byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu, Miejscu Pamięci, poprzedzona została lekcjami, podczas których uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami dotyczącymi powstania, historii i funkcjonowania obozu.

Na miejscu uczestnicy wyjazdu mogli osobiście zmierzyć się z okrutną przeszłością. Kilka godzin spędzonych na terenie obozu było czasem zadumy i refleksji nad tym, jaki los człowiek jest w stanie zgotować drugiemu człowiekowi. Uczniowie poznali nie tylko ogrom cierpienia, ale też i przykłady bohaterstwa więźniów. To była bardzo ważna lekcja historii, którą wszyscy przeżyli w należnym skupieniu i powadze. Mamy nadzieję, że pobyt w tym miejscu pomógł wszystkim spojrzeć z innej perspektywy na własne życie i zastanowić się nad relacjami z innym człowiekiem.

Wyrazy podziękowania należą się pani przewodnik, która w sposób bardzo interesujący przybliżyła naszym uczniom tajniki działania tej jedynej w swoim rodzaju „fabryki śmierci”.

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas – p. Judyta Orczyk i p. Andrzej Wołowczyk.

Tekst i zdjęcia – A. Wołowczyk