Tłusty czwartek, zwany inaczej zapustami, to kulminacja karnawału. Zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed Popielcem, czyli ostatni tydzień karnawału-czasu wielkich zabaw. I właśnie na ten dzień, aktorzy Gminnego Zespołu Teatralnego „Kwadrat” zaprosili seniorów, przyjaciół zespołu i członków rodzin do remizy OSP w Iwanowicach.

     Na początku uroczystości głos zabrała dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek-Monika Świątek. W swej wypowiedzi podkreśliła  wielką rolę seniorów w naszym społeczeństwie. To właśnie seniorzy niosą ciepło i zrozumienie. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają unikalną kulturę naszego regionu.

     Następnie przed licznie przybyłymi gośćmi brawurowo wystąpił zespół teatralny. Montaż słowno-muzyczny „Skrzynka wspomnień” wprowadził wszystkich w pogodny i radosny nastrój. Wielokrotnie na sali  rozbrzmiewały  gromkie oklaski. Goście nie byli jednak tylko obserwatorami. Chętnie przyłączali się do śpiewu znanych piosenek. Wykonanie „Sokołów” i „Szła dzieweczka do laseczka”, połączone z  ruchem nie miało sobie równych.

     Po części artystycznej Robert Lisowski – Wójt Gminy Iwanowice złożył seniorom ciepłe i serdeczne życzenia. Opowiedział również o korzyściach przystąpienia naszej gminy do programu „Ogólnopolskiej Karty Seniora”. Wspomniana Karta Seniora uprawnia do korzystania z różnorodnych zniżek  w wielu punktach usługowych i sklepach na terenie całego kraju. Jest ona po wypełnieniu stosownego formularza dostępna bezpłatnie w siedzibie GCKiB w Iwanowicach.

     Na stołach pięknie udekorowanych przez mamy, królowały zgodnie z tradycją  przepyszne pączki i faworki. W powietrzu unosił się zapach aromatycznej kawy i herbaty. Podczas całej imprezy nie zabrakło humoru i dobrej zabawy. Goście nie kryli wzruszeń oraz serdecznych i miłych słów. Było wiele wspomnień, zostały nawiązane nowe znajomości, poczynione plany na przyszłość. Pani Krystyna Karnia podarowała zespołowi  50 letni scenariusz przedstawienia, w oparciu o który grała na scenie jako młoda dziewczyna.

     Ten czwartkowy wieczór pokazał, że spotkania takie są potrzebne. Pozwalają w miłej oraz życzliwej atmosferze spędzić wolny czas a także integrują i wzbogacają nasze społeczeństwo.

     Członkowie zespołu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej pięknej imprezy. Dziękują również  OSP Iwanowice za możliwość użyczenia remizy na to spotkanie.

Joanna Stąpała