W niedzielę, 10 czerwca, na małym boisku przy remizie OSP w Biskupicach, Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach zorganizowało rodzinną imprezę plenerową pt. „Strażacki Dzień Dziecka”. Towarzyszyła ona wielkiemu strażackiemu świętu w naszej Gminie czyli Gminnym Zawodom Strażackim.
Podczas popołudniowej imprezy na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i mimo dającego się we znaki, zarówno małym jak i dużym uczestnikom zabawy upału i słońca, frekwencja bardzo dopisała!

Już od godz. 13.00 można było szaleć do woli na darmowych dmuchańcach: zamkach ze zjeżdżalniami, w kulach do wodnego zorbingu oraz na trampolinie. W przygotowanym przez GCKiB namiocie można odbywały się także zajęcia kulinarne, prowadzone przez Panią Agnieszkę Patołę, podczas którym można było m.in. własnoręcznie przygotować i udekorować babeczki czy muffinki. Dzięki naszej nieocenionej Pani Krystynie Kowalczyk, dzieci mogły też skorzystać z malowania twarzy czy pokolorować strażackie kolorowanki. Równocześnie na murawie boiska trwały zapisy dzieci do strażackich konkurencji, które wystartowały o godz. 15.00. Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, został wypożyczony i przygotowany tor przeszkód, do którego pokonania potrzebna była nie tylko szybkość, ale i precyzja. Trzeba bowiem było ubrać mundur oraz kask strażacki i w tym umundurowaniu pokonać slalom między pachołkami, przeczołgać się przez tunel, ugasić płonący domek trzymając w ręce prawdziwą prądownicę strażacką oraz precyzyjnie wycelować z hydronetki w poustawiane w oddali przedmioty. Żar z nieba nie był sprzymierzeńcem naszych startujących, ale wszystkie dzieci dzielnie wykonały to niełatwe zadanie!
W dziecięcych zawodach strażackich wzięło udział ponad 50 dzieciaków i na każdego czekały na mecie nagrody. W międzyczasie starsze dzieci mogły skorzystać z kolejnej super atrakcji strażackiej udostępnionej na potrzeby naszej imprezy przez Komendę PSP w Krakowie. Wspinaczka na wieżę budowaną z kilkunastu skrzynek po napojach, dzięki z linie asekuracyjnej, zawieszonej na wysuniętej drabinie wozu strażackiego, wielu osobom dostarczała silnych przeżyć.
Imprezę naszą zaszczycili również przedstawiciele Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, którzy na swoim stoisku promocyjnym również przygotowali dla dzieci zabawy i nagrody – można było np. zagrać w Twistera lub zakręcić kołem fortuny. Dzieci zabawiała także pani szczudlarz, która robiła dla dzieci śmieszne balony i wielkie dmuchane bańki. Na koniec nie zabrakło zawodów i konkursów dla dzieci prowadzonych przez animatorkę z Teatru Bajka oraz nagród dla wszystkich uczestników.
Dodatkowymi atrakcjami były również stoiska z zabawkami, lody, kiełbaski z grilla i inne smakołyki.

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowani byli w przygotowanie i realizację naszej imprezy oraz Firmom, które ufundowały nagrody: Komendantowi Miejskiemu PSP w Krakowie mł. bryg. Arturowi Noskowi – za wypożyczenie dziecięcego strażackiego toru przeszkód oraz zastępu SD-30, Panu Brygadierowi PSP Jarosławowi Ucherkowi – za przygotowanie dziecięcych zawodów strażackich, Panu Markowi Piekarze, Wiceprzewodniczącemu Rady Gminy – za udostępnienie małego boiska, Firmom Selgros Cash&Carry, Park Wodny w Krakowie S.A. oraz Hurtowni Eurotrade – za ufundowanie nagród w konkursach.

M. Nowińska