Nie każda wiejska szkoła może się pochwalić tyloma wybitnymi absolwentami co Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej. Przygotowując się do uroczystych wrześniowych obchodów 100-lecia szkoły, co i rusz przekonujemy się o niezwykłości osób uczących się w miejscu, w którym obecnie my się znajdujemy.

 W trakcie piątkowego spotkania, jakie odbyło się 2 czerwca 2017 r., szkołę odwiedzili Panowie – Jakub Mrajca oraz Tomasz i Grzegorz Krawczykowie, którzy oprócz tego, że są statecznymi ojcami przyprowadzającymi dzieci do szkoły w Widomej, są także prawdziwymi rockmenami, których często można zobaczyć w świetle reflektorów wielkiej sceny.

Początki działalności zaproszonych gości w grupie DETOX są związane z widomską szkołą – to tu Panowie poznali się, to także tu złapali muzycznego bakcyla. Aby przybliżyć zgromadzonym uczniom klas I-VI sylwetki artystów, Filip Mrajca z klasy VI (syn jednego z członków zespołu) przygotował prezentację multimedialną. Ciekawe, a momentami zabawne okazało się odszukiwanie twarzy na zdjęciach klasowych, wśród których niektórzy odnaleźli też swoich rodziców oraz innych członów rodziny.

 Ludzie sceny mają swój wyjątkowy wizerunek, można odróżnić ich od innych ludzi. W ich ubiorze przeważają ciemne barwy, głównie czerń, czerwień. Przeważnie noszą obcisłe i skórzane ciuchy – kurtki i spodnie. Często zakładają duże, rzucające się w oczy ozdoby i zapuszczają długie włosy. Nie inaczej było w przypadku zespołu DETOX, który przykuł uwagę dzieci dzięki swojemu wizerunkowi scenicznemu. Nasi piątkowi goście przybyli, naturalnie, z instrumentami i kiedy zabrzmiały pierwsze akordy, młoda publiczność poczuła się jak na koncercie. „Marchewkowe pole”, „Sweet home Alabama” czy „Hallelujah” kolejno rozbrzmiewały w murach szkoły. Był także czas na chwilę zwierzeń, w trakcie której słuchacze dowiedzieli się, że wytrwanie przez 20 lat w zespole jest możliwe dzięki miłości do muzyki. Na co dzień nasi goście są mężami, ojcami i żywicielami rodzin, a pogodzenie codziennych obowiązków z pasją jest trudne, ale nie jest niemożliwe.

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, cieszymy się z ich sukcesów i życzymy im wszelkiej pomyślności. Ich wizyta sprawiła nam dużo radości i – mamy nadzieję – zainspirowała dzieci do oddania swoim pasjom. Z tego miejsca składamy jeszcze raz serdeczne podziękowanie za przyjęcie zaproszenia na nasze spotkanie oraz za pomoc okazywaną przez ostatnie lata – w sprawach muzycznych członkowie zespołu DETOX zawsze służyli nam pomocą. Już teraz zapraszamy na koncert zespołu, który odbędzie się 23 września 2017 r. w trakcie uroczystych obchodów 100-lecia szkoły. Do zobaczenia!

Beata Gaździcka