11 maja (piątek) w Szkole Podstawowej w Iwanowicach, o godz. 10.00 i 11.30 odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem, dla dzieci klas 0-3 i 4-6, zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.

Uwaga!
Ze względów organizacyjnych, w każdym ze spotkań może wziąć udział po ok. 100 dzieci.
Chcąc zatem zaprosić do uczestnictwa w nich wszystkie Szkoły z terenu naszej Gminy, wybór dzieci (po ok. 15 osób) – uczestników tychże spotkań pozostawiamy w gestii Dyrektorów poszczególnych placówek oraz Nauczycieli.

GCKiB zapewni na spotkania transport autokarowy w obie strony.
O szczegółach będziemy wkrótce informować Dyrektorów Szkół.

O autorze:
Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy”www.detektywi-na-kolkach.pl.  Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”www.docent5procent.pl. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianiewww.wombatmaksymilian.pl (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana). Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli… królika.

Godz. 10.00 – klasy: 0-3
Lekcja multimedialna dla młodych podróżników i odkrywców! „Wombat Maksymilian – podróże i przygody!”
czas spotkania: ok. 40 minut
forma: multimedialna lekcja (z elementami dyskusji) wypełniona ciekawą i zabawną narracją autora, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami.

Na jaki temat?
Wombat Maksymilian – to seria nagradzanych powieści podróżniczych dla dzieci z elementami edukacyjnymi i interaktywnymi. Książki stanowią punkt wyjścia i tło edukacyjnego spotkania. Będzie mowa o różnych zwierzętach. Ale najwięcej o wombatach, bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. O podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”). A także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”.

Godz. 11.30 – klasy: 4-6
Spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”!
Tajemnice, zagadki, łamanie szyfrów i przygody z nauką! Detektywi na kółkach i Nikola Tesla!
lektura: uzupełniająca dla klas 4-6 od roku 2017/2018
czas spotkania: ok. 40 minut
forma: multimedialna lekcja (z elementami dyskusji) wypełniona wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, uzupełniona o wspólny pokaz (doświadczenie naukowe) z uczniami – każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”.

Na jaki temat?
Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), jest nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.
Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji skupimy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiemy i przeczytamy – wydarzyło się naprawdę! Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzimy doświadczenie naukowe. Każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”. Poznamy współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.

Wspomnimy też o SZTUCE SZYFROWANIA, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą… szyfrować i łamać szyfry! Nie zdziwmy się zatem, jeżeli któryś z uczniów zaszyfruje następne wypracowanie!
Na koniec przeniesiemy się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części („Tajemnica przeklętej harfy”) podczas swoich wakacji trafiają na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać…