11 maja w Szkole Podstawowej w Iwanowicach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach przyjechał Marcin Kozioł – pisarz i podróżnik, autor lektury szkolnej dla klas 4-6 – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnicy przeklętej harfy”. Jest on także autorem podróżniczej serii „Wombat Maksymilian”, nagrodzonej prestiżowym Magellanem dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku 2016.

Pan Marcin Kozioł ma szereg pasji, m.in. prowadzi rezerwat starych komputerów, a owocem jego komputerowych zainteresowań jest także książka „Szalona historia komputerów”www.docent5procent.pl. Jest także zapalonym podróżnikiem. Zwiedził ponad 50 krajów, a swoje przygody i doświadczenia z podróży mają odniesienie w każdej Jego książek.

Na spotkania autorskie z pisarzem zostały zaproszone dzieci ze szkół podstawowych gminy Iwanowice – klasy 0-3 i 4-6, które licznie przybyły wraz ze swoimi nauczycielami.
Pierwsze spotkanie, dla młodszych dzieci, było poświęcone właśnie Wombatowi Maksymilianowi i jego przygodom. Dzieci dokładnie poznały głównego bohatera książki, który jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. Dowiedziały się, gdzie zamieszkuje i jak żyje. Pan Marcin opowiadał także o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”), a także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”. Co ważne i ciekawe dla dzieci to to, że każda z książek o Wombacie jest interaktywna – w środku ukryte są bowiem łapki, a zeskanowanie tak oznaczonych zdjęć telefonem lub przepisanie kodu na stronie www pozwala przenieść się do miejsca akcji lub zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne.
Natomiast podczas multimedialnej lekcji dla klas starszych (4-6), dzieci poznały bohaterów książek z serii „Detektywi na kółkach” – lektury „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz „Tajemnicy przeklętej harfy” – Julkę, psa Spajka oraz Toma, a także postać Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, wynalazcy m.in. taniej energii elektrycznej, którego losy splatają się właśnie z przygodami bohaterów tychże książek.
Wybrane z publiczności dzieci, dzięki magnetycznej kuli, mogły również same poczuć się na moment jak Władcy Piorunów! Była mowa również o sztuce szyfrowania, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą… szyfrować i łamać szyfry! Na koniec dzieci przeniosły się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części („Tajemnica przeklętej harfy”) podczas swoich wakacji trafiają na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać…
Po spotkaniu można było nabyć ulubione książki z dedykacją samego autora, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.