Relacja z XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół
im. Jana Pawła II na Jasną Górę
10 października 2019 r.

XIX Zajazd RS JP2 odbywał się pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!”. Wzięło w nim udział ok. 10 tys. młodych ludzi z 250 szkół, ich nauczycieli, wychowawców, dyrektorów i katechetów. Na jasnogórskich murach stanęło ponad 200 szkolnych pocztów sztandarowych. Na pielgrzymkę przyjechali także uczniowie i nauczyciele szkół z Wilna na Litwie i Grodna na Białorusi.

Szkołę Podstawową im, Jana Pawła II w Iwanowicach (pod przewodnictwem Księdza Marcina Żuchowicza oraz pani dyrektor Doroty Dryi-Zębali) reprezentowała grupa 85 osób – uczniów, nauczycieli i rodziców. Wyruszyliśmy z samego rana dwoma autokarami, pełni ekscytacji i wiary. W drodze do Częstochowy padał niewielki deszcz, jednak gdy dotarliśmy na miejsce na niebie pojawiło się promienne słońce. Jak zawsze (stając pośród szkół noszących imię Jana Pawła II) tak i tym razem poczuliśmy się jak jedna, wielka rodzina, która ma wspaniałego i opiekuńczego ojca – który modli się za nas i wstawia u samego Boga.

Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry, związany z Pielgrzymką Rodziny Szkół Jana Pawła II niemal od samego początku. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św., którą u stóp częstochowskiego sanktuarium odprawił bp Henryk Tomasik – krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który w homilii mówił,
że podczas tegorocznej pielgrzymki w szczególny sposób dziękujemy za naszego patrona – św. Jana Pawła II, który pielgrzymował po całym świecie, aby utwierdzać braci w wierze. W tym roku obchodzimy 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ale również przygotowujemy się do setnej rocznicy urodzin papieża Polaka, która przypada na rok szkolny 2019/2020.

„To nasze pielgrzymowanie to dziękczynienie za dar, jakim był Jan Paweł II dla nas, za pomoc, jaką my za sprawą Jana Pawła II uzyskujemy dla wychowywania dzieci i młodzieży – mówił Zbigniew Gumiński, organizator Pielgrzymki i inicjator powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – My Janowi Pawłowi II nie jesteśmy potrzebni, to On jest nam potrzebny (…). Ważne jest, żebyśmy my, mówiąc teraz o pierwszej pielgrzymce (o zmienianiu oblicza tej ziemi) wiedzieli, że to były słowa kierowane do nas, do wychowawców, do nauczycieli. I co my z tych słów mamy w tej chwili? Jak my je realizujemy? Chętnie je przywołujemy, cytując je młodym ludziom, a przecież to były słowa do nas.”

Dzieci i młodzież otrzymały pamiątkowe plakietki oraz różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Odmówiona została także Koronka do Bożego Miłosierdzia i odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej. Pielgrzymi wysłali też list do papieża Franciszka z zapewnieniem o modlitwie.

Wracaliśmy do domu pełni duchowych wrażeń – z postanowieniem, że za rok znów pojedziemy na jasnogórskie spotkanie RS JP2, aby wspólnie modlić się i wspominać naszego patrona – Jana Pawła II.

/Janina Trzaska/