Po olimpijskich i paraolimpijskich emocjach w Tokio czas na te związane ze sportem lokalnym. Na stu boiskach typu Orlik, we wszystkich szesnastu województwach, w dniach 9-19 września, odbywają się imprezy sportowe w ramach akcji „Dzień Sportu na Orliku 2021”.

Akcja organizowana przez Fundację Orły Sportu, to impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci i młodzieży, która odbyła się 15 września w Sieciechowicach i skierowana była do uczniów klas ósmych i siódmych szkół podstawowych z terenu gminy Iwanowice. Uczniowie sprawdzali się w różnych konkurencjach sportowych: piłce nożnej, koszykówce czy w testach sprawnościowych.

Do udziału w naszej edycji Dnia Sportu zgłosiło się 5 szkół. Chłopcy rywalizowali w rozgrywkach piłkarskich. Rozegrano ogółem 10 spotkań po 15 minut każdy. Na boisku można było zaobserwować dużo ciekawych akcji oraz popisy indywidualnych umiejętności. Widać, że młodzież rzetelnie przepracowała okres nauki zdalnej i aktywnie spędziła czas wakacji bo tempo spotkań w tak gorący dzień wymagał dobrego przygotowania fizycznego.

Tabela końcowa rozgrywek piłkarskich:

  1. SP Sieciechowice
  2. SP Celiny
  3. SP Iwanowice
  4. SP Poskwitów
  5. SP Damice

Tego dnia bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Sieciechowic, wygrywając wszystkie swoje mecze różnicą kilku bramek. 

Dziewczęta rywalizowały w konkurencjach indywidualnych. Każda szkoła mogła wystawić 5 dziewcząt.  Ogólna klasyfikacja ustalona została na podstawie sumy najlepszych wyników z wszystkich 5 konkurencji a były to: Bieg na 20m., bieg 4x5m., skok w dal, rzuty do kosza, slalom z piłką na czas.

Tak przedstawia się klasyfikacja końcowa: (pierwsze 5 miejsc):

  1. Orzeł Julia (SP Celiny)
  2. Wróbel Rozalia (SP Damice)
  3. Szymańska Anna (SP Iwanowice)
  4. Duszyc Wiktoria (SP Sieciechowice)
  5. Baran Klaudia (SP Damice)

Konkurencje sprawnościowe dla dziewcząt prowadził Pan Grzegorz Banaszek na profesjonalnym sprzęcie do pomiaru czasu (fotkomórki) co było dodatkową atrakcją, z której zawodniczki nigdy wcześniej nie miały możliwości skorzystać. Pomiary były bardzo precyzyjne co w niektórych przypadkach gdzie liczyły się setne sekundy bardzo ułatwiało pracę i minimalizowało możliwość pomyłki. Tutaj najlepszą zawodniczką okazała się uczennica SP Celiny Julia Orzeł, która w każdej z 5 konkurencji zajmowała pierwsze 3 miejsca co w ogólnym rozrachunku dało jej 1 miejsce w klasyfikacje generalnej.

Dużo atrakcji, paczki żywnościowe, poczęstunek, gadżety dla wszystkich uczestników, nowe metody monitoringu sprawności fizycznej możliwe były dzięki zakwalifikowaniu się naszego orlika jako jedynego w powiecie krakowskim oraz jednego z 6 w województwie małopolskim do projektu organizowanego przez Fundację Orły Sportu, które dofinansowało nasze zawody. Dodatkowo nagrody w postaci piłek dla drużyn piłkarskich i najlepszych zawodniczek indywidualnych ufundował Urząd Gminy w Iwanowicach.

Do zobaczenia za rok!

Szymon Wesołowski