Koło Gospodyń Wiejskich w Widomej „Widomianki” świętowało w czerwcu 2020 r. pierwszą rocznicę istnienia. Pomimo krótkiego okresu działania, Panie z Widomej mogą pochwalić się pierwszymi sukcesami. Członkiniom KGW „Widomianki” pomimo niesprzyjającego okresu pandemii koronawirusa udało się pozyskać środki na realizację dwóch projektów.

Pierwszy z nich to projekt rozwojowy pt. „Tradycja szyta na miarę”, finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, współfinansowany ze środków Miasta Krakowa i Powiatu Oświęcimskiego. Dzięki pozyskanemu wsparciu, Paniom z KGW udało się skompletować piękne stroje, nawiązujące do tradycji regionu krakowskiego. Projekt przewidywał zakup bluzek i chust folkowych oraz realizację warsztatów, podczas których członkinie KGW własnoręcznie wykonały spódnice, korale oraz zasłony, obrusy i serwety do siedziby KGW – remizy OSP w Widomej. Ze środków programu zakupiono również maszynę do szycia, żelazko, deskę do prasowania oraz tekstylia niezbędne do przeprowadzenia warsztatów. Efekty działań KGW „Widomianki” widoczne są na załączonych zdjęciach.

Drugi z projektów pt. „EKO-logiczni na co dzień i od święta” sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN „Moje Miejsce na Ziemi”. Projekt zakłada doposażenie siedziby KGW w krzesła i sprzęt kuchenny /m.in. robot kuchenny/, oraz przeprowadzenie warsztatów z działań proekologicznych – świadomego korzystania ze środowiska, poprawnego segregowania odpadów oraz recyclingu. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wykonać ekologiczne ozdoby bożonarodzeniowe oraz wziąć udział w zajęciach pieczenia i zdobienia pierniczków. Projekt realizowany będzie do 20 grudnia 2020 r.