Tradycyjnie, już po raz trzeci, pod koniec wakacji zostały zorganizowane półkolonie dla 40 dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach. Sprawdzonym z lat ubiegłych wzorem dzieci, pod czujnym okiem wychowawców, miały możliwość uczestnictwa w zajęciach artystycznych, sportowych, wyjechać na basen, na wycieczkę do Krakowa oraz odbyć pieszą wędrówkę po najbliższej okolicy, by na koniec zajadać się pysznymi kiełbaskami z grilla oraz innymi łakociami.

   Zajęcia plastyczne w tym roku przebiegały pod hasłem bezpieczeństwa zabaw nad wodą. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Prace plastyczne, wykonane różnymi technikami, były oceniane i nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami przez sympatyczne panie policjantki, które przy okazji przeprowadziły z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji i nie tylko. W tym dniu nie zabrakło też karaoke w wakacyjnych rytmach oraz zdrowego poczęstunku.

   W drugim dniu zajęć pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Najpierw spacerkiem Drogą Królewską dotarliśmy na Wawel, po drodze mijaliśmy tłumy turystów mówiących różnymi językami. Zjedliśmy po drodze pyszne lody. Na dziedzińcu wawelskim odpoczęliśmy nieco podziwiając zabytkowy dziedziniec, krużganki i Kaplicę Zygmuntowską. Potem zeszliśmy na bulwary wiślane, zjedliśmy krakowskie precelki, zrobiliśmy pamiątkowe fotki przy ziejącym ogniem smoku i oczywiście nie mogliśmy pominąć stoisk z pamiątkami. Największym zainteresowaniem cieszyły się… maskotki wawelskiego smoka. Głównym celem naszej wycieczki był jednak rejs statkiem po Wiśle. Na pokładzie statku, przy pięknej słonecznej pogodzie, podziwialiśmy zabytki naszego kochanego Krakowa, oglądaliśmy mosty na Wiśle, mogliśmy też zrobić sobie zdjęcia w kapitańskiej czapce. Rejs zakończyliśmy przy dźwiękach nastrojowej piosenki w wykonaniu krakowskich  artystów: A. Sikorowskiego i G. Turnaua: „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”. Dla niektórych dzieci była to pierwsza w ich życiu podróż statkiem i na pewno to przeżycie na długo zachowają  w swojej pamięci.

   Zajęcia sportowe, to też już tradycja, są domeną naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Dzieci mogły się zmierzyć w różnych dyscyplinach sportowych, w wyścigach indywidualnych i grach zespołowych, ucząc się przy okazji zdrowej rywalizacji. Ich wysiłek został nagrodzony, bo na koniec wszyscy otrzymali nagrody oraz napoje i zdrowe przekąski.

   W kolejnym dniu pojechaliśmy na basen do Miechowa, by popływać i pobawić się w wodzie, co przy wysokich temperaturach otoczenia sprawiło wszystkim dużą frajdę. Po zabawach i harcach w wodzie mogliśmy z czystym sumieniem pozwolić sobie na lody i frytki w basenowym barku.

   Na zakończenie tegorocznych zajęć, w ostatnim dniu, jak zwykle, odkrywaliśmy nowe nieznane niektórym zakątki Sieciechowic, poznawaliśmy nowe drogi, a ponieważ pogoda była sprzyjająca, udało nam się w oddali dostrzec pasma naszych polskich gór. Gdy zmęczeni kilkukilometrową wędrówką dotarliśmy wreszcie do szkoły, czekały tam na nas już pachnące kiełbaski na grillu. Wszyscy zajadali je z apetytem. Na koniec każdy uczestnik zajęć wylosował dla siebie nagrodę niespodziankę, która na pewno będzie mu przypominać o tak mile spędzonym końcowym  tygodniu wakacji.

   Zajęcia te udało się zrealizować i przeprowadzić  dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Iwanowicach, Rady Rodziców Szkoły w Sieciechowicach oraz wkładowi własnemu uczestników projektu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również ta inicjatywa będzie kontynuowana.

Tekst Joanna Mucha, zdjęcia Monika Wójcik
S.P. Sieciechowice