W pierwszym tygodniu lipca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w półkoloniach. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu „Organizacja wolnego czasu dzieci i młodzieży Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach podczas wakacji w formie półkolonii”, który był współfinansowany ze środków Gminy Iwanowice. W czasie trwania półkolonii 40 uczestników  spędziło  wakacyjny  czasu na zabawie w gronie swoich rówieśników oraz uczestniczyło w różnorodnych zajęciach i wycieczkach.

W piękny poniedziałkowy poranek uczniowie pełni zapału spotkali się na sali gimnastycznej. Swoją wakacyjną przygodę rozpoczynali od uczestnictwa w zajęciach z tańca nowoczesnego. Urozmaicone kombinacje ruchów i energiczna muzyka stworzyły atmosferę świetnej zabawy. Zabawy, w trakcie której dzieci rozwijały swoją koordynację, równowagę , dyscyplinę oraz pamięć. W tym dniu uczestnicy półkolonii wyruszyli również na długi spacer trasą Nordic Walking. Pogoda sprzyjała, po drodze podziwiali piękno naszej gminy. Okazało się ,że wszyscy mają bardzo dobrą kondycję i dwugodzinny marsz sprawił im wiele radości.

W drugim dniu półkolonii odbyła się całodniowa wycieczka do Chęcin. Pierwszym jej etapem była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Dzieci pokonując wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych w sposób bardzo przystępny mogły sobie uświadomić jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Dzięki eksperymentom naukowym  poznawały tajemnice przyrody. W czasie tej wycieczki zwiedziły również zabytkowy Dwór Starostów Chęcińskich. Oglądały  także położone obok pałacu  pięknie odtworzone ogrody barokowe. Następnie wszyscy udali się na najwyżej położone w Chęcinach wzgórze. Zwiedzili tam zamek, który jest jednym z najciekawszych zabytków w województwie świętokrzyskim. Z wieży widokowej można było podziwiać wspaniałą panoramę okolicy. Wszyscy mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach i konkurencjach rycerskich, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Środa – trzeci dzień naszej wakacyjnej przygody poświęcony był fotografii i malarstwu. Krótkie wprowadzenie w świat fotografii zrobił pan Adam Śpiewak, przedstawiając jak robić udane zdjęcia wykorzystując możliwości posiadanego sprzętu fotograficznego. Następnie zaopatrzeni w aparaty cyfrowe, komórki i tablety wyruszyliśmy w teren, wybierając najciekawsze według nas obiekty przyrodnicze, architektoniczne i krajobrazy Iwanowic. Zmęczeni ale zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Tu odbyła się druga część naszych zajęć – zajęcia plastyczne. Wykorzystując farby, kredki i ołówki oraz różnorodne techniki malarskie a przede wszystkim swoje talenty – malowaliśmy plenery oraz najciekawsze obiekty przyrodnicze Iwanowic. Najpiękniejsze zdjęcia zrobione podczas pleneru i pozostałych dni wypoczynku oraz wszystkie prace malarskie wzięły udział w konkursach, których rozstrzygnięcie odbyło się w ostatnim dniu półkolonii. Dzień zakończyliśmy udziałem w bardzo ciekawych warsztatach dziennikarskich pn. „Iwanowice – miejsce moich marzeń”. Poznaliśmy jak trudna i odpowiedzialna jest praca dziennikarza opisującego trudne sytuacje bądź przeprowadzającego wywiad.

W piękny czwartkowy poranek wyruszyliśmy autokarem na wycieczkę do Racławic. Naszym celem było zwiedzenie miejsc pamięci narodowej, związanych z bitwą pod Racławicami. Rolę przewodnika pełnił pan Wiesław Woźniak, który po przybyciu na racławickie błonia w ciekawy sposób przybliżył postać Tadeusza Kościuszki – bohatera dwóch narodów oraz przedstawił genezę i przebieg zwycięskiej dla Polaków bitwy. Uczniowie zwiedzili pomnik Bartosz Głowackiego a następnie weszli na Kopiec Kościuszki. Stamtąd podziwialiśmy piękną panoramę Racławic i okolic. Drugim punktem programu był basen w Miechowie. Dzieci  korzystały ze zjeżdżalni, jacuzzi i biczy wodnych. Z wielką determinacją wchodziły na ścianę wspinaczkową . Wspaniale integrowali się w trakcie zabaw w wodzie.

Ostatni dzień wakacyjnego wypoczynku przebiegał pod tytułem „Dzień sportu”. Po zabraniu ze szkoły sprzętu sportowego i napojów chłodzących udaliśmy się na teren „Orlika”. Po rozgrzewce i ustaleniu zasad zabawy  odbyły się drużynowe zawody sportowe, które prowadziła  p. Joanna Stąpała. Ich uczestnicy musieli wykazać się zręcznością, szybkością i umiejętnością współpracy. Różnorodność konkurencji pozwoliła wykazać się wszystkim uczniom – niezależnie od wieku i umiejętności. Odbyły się również budzące nie mniejsze emocje rozgrywki w piłkę nożną sędziowane przez p. Adama Śpiewaka. Zmęczeni ale w doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Zgodnie z planem nauczyciele ogłosili wyniki konkursu fotograficznego i malarskiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy półkolonii napoje i słodycze. Odbyła się również pogadanka profilaktyczna na temat szkodliwości używek.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli wypowiedzieć się jakie zajęcia podczas wypoczynku podobały im się najbardziej i dlaczego.

Tak zakończył się ten tydzień wakacji pełen radości, zabawy i emocji. Dziękujemy za pomoc pani Annie Zarębowicz i panu Wiesławowi Woźniakowi.  Miejmy nadzieję, że pożegnanie „Do zobaczenia za rok” sprawdzi się i spotkamy się znowu na przyszłych wakacjach.

Organizatorem półkolonii było Stowarzyszenie Oświatowe „Razem Nauczyciele i Rodzice dla Oświaty” działające przy GZS w Iwanowicach. A projekt był współfinansowany ze środków Gminy Iwanowice.

Koordynatorzy projektu:
Krystyna Płażek-Opyrchał
Joanna Stąpała
Adam Śpiewak