Piątki z dobrą literaturą? Jesteśmy na tak! W październiku w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej rozpoczęliśmy realizację innowacji pedagogicznej, w ramach której w co drugi piątek organizujemy zajęcia czytelnicze pod nazwą „Podróże po literaturze”. Na zajęcia uczęszczają zainteresowani uczniowie klas IV, V i VI. Każde spotkanie rozpoczynamy lekturą wybranego tekstu (współczesnego), a później przechodzimy do działań inspirowanych przeczytaną historią – dramy, wykonania pracy plastycznej czy pracy na komputerze, np. w programie StoryBird umożliwiającym tworzenie własnych historii z przepięknymi ilustracjami.

            W ubiegły piątek przeczytaliśmy wybrane fragmenty „Zwierzoduchów” Brandona Mulla – pierwszej części bestsellerowej serii „Spirit Animals”. Książka wzbudziła w nas różne emocje i stała się punktem wyjścia do wykonania pracy plastyczno-technicznej. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji rajskiego ptaka wspomnianego w powieści lub przedstawienie swojego „zwierzoducha” z pomocą kolorowych papierów, brokatu, wstążek, markerów, płyt CD itp.

            Następne spotkanie odbędzie się wyjątkowo nie za dwa tygodnie, ale już w najbliższy piątek. Tym razem tematem będą baśnie świata, a skoro mamy odbywać podróże po literaturze, sięgniemy po baśnie mniej znane, oryginalne i bardziej egzotyczne.

PS w galerii załączamy także zdjęcia z pierwszego spotkania, na którym poznaliśmy „Matyldę” Roalda Dahla.

Joanna Wieczorek