Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie wraz z nauczycielami kl.1-3 wzięła udział w projekcie czytelniczym „Podróże Czytelnicze Żaby Meli” organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach nad którym patronat objął także  Gminny Zespół Szkół w Iwanowicach. Projekt skierowany jest do uczniów kl.1-3 szkoły podstawowej i ma za zadanie wspieranie czytelnictwa oraz popularyzację literatury wśród dzieci. Polega na podróżach czytelniczych Żaby Meli, która przebywa jeden wyznaczony tydzień w danej klasie. Żaba Mela ma ze sobą kronikę w której nasi uczniowie i wychowawcy udokumentują jakie pozycje książkowe przeczytali swojemu gościowi. Nauczyciele i uczniowie są zobowiązani czytać wybrane pozycje książkowe minimum 15 min. dziennie. W dniu rozpoczęcia realizacji projektu Mela została przekazana p. Agnieszce Nielepiec (bibliotekarz szkolny) w  Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach przez  panią dyrektor Monikę Świątek.                       

W pierwszej kolejności Nasza bohaterka zawitała do kl. 2. Uczniowie na czele z wychowawcą p. Wiesławą Molendą przywitali długo oczekiwaną Żabę Melę. Dzieci nie kryły radości z jej przybycia; przytulały się do niej, robiły sobie zdjęcia. Następnie pani bibliotekarz rozpoczęła czytanie książki. A. Mikity pt. „Bajki w zielonych sukienkach”. Żaba Mela była w kl. 2 od 24.04. – 28.04.

W dniu 27 kwietnia (czwartek) Mela gościła w grupie pięciolatków,  gdzie z wychowawcą p. Justyną Stanek przygotowały dla żabki honorowe miejsce. Następnie poprosiły ją, by oczyma wyobraźni przeniosła się w świat legend i razem z nimi wysłuchała opowieści „O Smoku Wawelskim” czy „Bazyliszku”.

Natomiast 28 kwietnia (piątek) żabka przybyła na wizytę do sześciolatków. Przedszkolaki wraz z wychowawcą p. Bożena Małek nie kryły radości na widok zielonej maskotki, którą zaprosiły do wspólnego czytania książki pt. „Bajki w zielonych sukienkach”. Książka ta ostatnio jest bardzo popularna wśród najmłodszych uczniów. Uczy ochrony przyrody i środowiska już od najmłodszych lat.

Kolejnym etapem wizyty żabki był tygodniowy pobyt w kl.3. Uczniowie z wychowawcą p. Dorotą Warszawską z uśmiechem przywitali gościa. Mela  wspierała ich  podczas czytania lektury pt. „O psie, który jeździł koleją”.

W ostatnim tygodniu swojej podróży czytelniczej  Żabka odwiedziła kl. I.  Dzieci wraz z wychowawcą p. Elżbietą Oraczewską z niecierpliwością czekały na jej przybycie. W  związku z nadchodzącym świętem „Dnia Mamy”  uczniowie wraz z Melą przenieśli się w świat książki „Nasza Mama Czarodziejka”. Pierwszaki spisały się na medal ponieważ znały odpowiedź na każde pytanie dotyczące przygód tytułowej bohaterki.

Podróże czytelnicze Żabki Meli w naszej szkole dobiegły końca. Było nam miło ją gościć. Czas spędzony z Żabką Melą na czytaniu i popularyzowaniu literatury uważamy za udany.

Agnieszka Nielepiec