W niedzielę, 29 lipca br. na terenie placu zabaw w Żerkowicach odbył się II Piknik Rodzinny zorganizowany przez Radę Sołecką. Piknik finansowany był z środków Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach w ramach realizacji projektu „Dom Kultury + 2018 środki własne”. Partnerami imprezy byli: OSP Żerkowice, NZOZ Eskulap oraz Park Wodny w Krakowie.

Imprezę otworzyła sołtys Żerkowic Lucyna Sobczyk. Na pikniku dopisała zarówno pogoda jak i uczestnicy, którzy całymi rodzinami bawili się i korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji, m. in.: zabaw i konkursów z animatorami, sztafety na nartach, przeciągania liny, zabaw z chustą, łowienia rybek, malowania twarzy. Na pikniku był także dmuchany zamek i ścianka wspinaczkowa. Uczestników zabawiał szczudlarz, który z dziećmi puszczał bańki mydlane. Rozegrano mecz piłki nożnej Żerkowice – Reszta Świata zakończony wynikiem 1:2. Nowe boisko sportowe cieszyło się tak dużym powodzeniem, że rozgrywkom w piłkę nożną nie było końca.Wszyscy uczestnicy konkursów zostali obdarowani nagrodami.

Zespół medyczny NZOZ Eskulap przybliżył  wszystkim zasady udzielania pierwszej pomocy, min. sztucznego oddychania, postępowania w przypadku utraty przytomności, zadławienia dla małych dzieci i dorosłych. Można było zasięgnąć porad lekarza, zbadać poziom glukozy oraz cieśnienia tętniczego krwi.

Na pikniku stacjonował również wóz bojowy OSP Żerkowice, do którego każde chętne dziecko mogło wsiąść i uruchomić prawdziwą strażacką syrenę. Strażacy przygotowali konkursy- mini zawody dla zespołów rodzic+dziecko.

Dla uczestników gospodynie przygotowały przepyszne ciasta, chleb ze smalcem i kiszone ogórki, młodzież grillowała kiełbaski. Całą zabawę uświetniła dyskoteka pod gwiazdami, najwytrwalsi bawili się do północy.

Katarzyna Pawlik

To bardzo budujące, że takie inicjatywy są mile widziane i liczymy na równie owocne w następnych latach. Sukcesem było zaangażowanie i integrowanie społeczności lokalnej za pomocą działań kulturalnych, a przede wszystkim otwartość na wszystkie grupy społeczne (w tym osób starszych i niepełnosprawnych).

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie

Sołtys Lucyna Sobczyk