W ostatni piątek 18 października 2019 roku, w Gminnym Centrum Kultury I Bibliotek w Iwanowicach, w godzinach popołudniowo – wieczornych odbył się, po raz pierwszy w Naszej Bibliotece – Wieczór Bibliotek!

Po pięknym, słonecznym dniu, kiedy słońce powoli chowało się już za horyzont, do Gminnej Biblioteki Publicznej zaczęli przybywać nasi wspaniali, najmłodsi Goście. Bardzo pracowitą i najbardziej okazałą grupą odwiedzili nas uczestnicy zajęć Planety Marzeń. Zawitali do nas oby uczestniczyć w warsztatach plastycznych o tematyce jesiennej. Warsztaty te prowadziła Pani Elwira Żuradzka (bibliotekarz Filii w Widomej), która przynosząc ze sobą zapasy pięknych, kolorowych, jesiennych liści pomogła uczestnikom zaczarować czarno – białe postacie, w niepowtarzalne baletnice ubrane w iście królewskie stroje. Biblioteka tego wieczoru pękała w szwach. W atmosferze współpracy i dobrej zabawy dzieci wykonywały swoje prace. Gwar i śmiech szczęśliwych dzieci, jaki zawitał do nas tego wieczoru, nie jest w bibliotece często spotykany (bo jak wiemy w bibliotece należy zachowywać się cicho), ale przy takich okazjach okazuje się nieodzowny i bardzo pożądany, bo wiemy że, nasze wysiłki i chęć zapewnienia uczestnikom rozrywki jest przez nich doceniony a sami uczestnicy czują się z nami dobrze i są zadowoleni.

Kiedy prace zostały wykonane, ręce umyte a miejsce pracy sprzątnięte, w sali konferencyjnej powitaliśmy naszego szczególnego Gościa, autorkę powieści „Znak Ostrzegawczy” oraz „Dialogi z czarnym Platonem”, Panią Iwonę Bińczycką – Kołacz. Autorka zaskoczyła całą publiczność i mimo że jest autorką powieści dla dorosłych, opowiedziała dzieciom historię o przygodach łobuzowatego smyka. Była to poruszająca historia o tym że w życiu należy być przede wszystkim sobą. Że nie jest dobrze jeśli na siłę staramy się być kimś innym tylko po to, aby zdobyć aprobatę innych. Warto być sobą bo prędzej czy później znajdziemy osoby które zaakceptują nas takimi jakimi jesteśmy. Z niecierpliwością czekamy kiedy książka zostanie wydana i dołączy do naszego księgozbioru!

Po tym wstępie, pożegnaliśmy uczestników Planety Marzeń i już w węższym gronie mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o autorce. A dowiedzieliśmy się między innymi jak Pani Iwona zaczęła swoją przygodę z pisaniem, czy druga książkę pisze się łatwiej niż pierwszą, kto jako pierwszy czyta napisane przez nią książki, oraz wiele innych, ciekawych szczegółów. Po rozmowie można było zakupić książkę bezpośrednio od autorki i uzyskać autograf wraz z dedykacją. Taki szczególny egzemplarz mamy w Bibliotece w Iwanowicach :). Pani Iwona to niezwykle otwarta i ciepła osoba. Rozmowa z nią o jej książkach, twórczości i życiu osobistym to czysta przyjemność. Jeśli ktoś z Państwa nie mógł uczestniczyć w spotkaniu autorskim a ma ochotę porozmawiać z autorką „Dialogów z czarnym Platonem” – Pani Iwona będzie obecna na Targach Książki w Krakowie w najbliższy weekend i z pewnością wyczerpująco odpowie na Państwa pytania.

Serdecznie dziękuję Pani Iwonie za ten fascynujący wieczór. Jednocześnie życzę kolejnych sukcesów i kolejnych książek :).

Dziękuję również wszystkim uczestnikom zarówno warsztatów jak i spotkania autorskiego. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Elwiry Żuradzkiej za zorganizowanie zajęć plastycznych oraz spotkania z Panią Iwoną Bińczycką – Kołacz, a także do Pani Moniki Świątek – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach za pomoc w realizacji „Wieczoru Bibliotek”.

Była to pierwsza tego typu impreza w GCKiB w Iwanowicach i mam nadzieję że odbędą się kolejne, na które już dziś serdecznie Państwa zapraszam.

/Magdalena Pobędza-Karnia/

Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia: