8-latki z Iwanowic tworzą własne strony internetowe! 

Technologiczne dzieciaki w Iwanowicach!

W połowie września br. w Iwanowicach rozpoczął się projekt edukacyjny pt. “Pierwszy Krok w IT”, organizowany przez Fundację Hearty i finansowany przez Gminę Iwanowice. Projekt promowany był od sierpnia i mógł wziąć w nim udział każdy uczeń w wieku 8-16 lat.

W ten oto sposób dzielna dwunastka dzieci i młodzieży rozpoczęła naukę tworzenia własnej strony internetowej pod okiem specjalistów-praktyków. “Pierwszy Krok w IT” to autorski program edukacyjny Fundacji Hearty, w którym głównym celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z całą rozpiętością możliwości jakie daje świat nowych technologii.

Jak mówi Paulina Wójtowicz – Prezes Fundacji i równocześnie mieszkanka naszej Gminy, z miejscowości Zagaje: “chcemy pokazać, że świat nowych technologii to nie jest czarna magia i tak naprawdę każdą pasję i zainteresowanie można w ciekawy sposób tutaj wykorzystać. A jak wiadomo, umiejętności technologiczne dają w dzisiejszym świecie ogromne szanse na dobry zawód – zarówno pod kątem finansowym, jak również rozwojowym”.

Dlatego program stworzony przez Fundację, trwający niemal trzy miesiące składa się z kilku modułów.

Pierwszy moduł to tzw. “umiejętności miękkie”. Rozpoczyna się od warsztatów pt. “Mapa marzeń”, dzięki któremu młodzi ludzie mogą odkryć swoje zainteresowania i lepiej ukierunkować swój rozwój. Następnie odbywają się warsztaty w metodzie design thinking, polegające na nauce projektowania rozwiązań problemów. Dlatego uczniowie wykonywali badanie potrzeb, przygotowywali dwa szkice oparte na tej analizie, a na koniec budowali swój pierwszy prototyp, używając do tego prostych materiałów oraz swojej kreatywności i nieskrępowanej wyobraźni. Zajęcia poprowadziła Alicja Magiera-Bąk oraz Robert Ziarnik.

Po części wstępnej przyszedł czas na moduły technologiczne. Na początku dzieci uczyły się tworzenia grafik pod okiem specjalistki z firmy Codecool – Agnieszki Małek. Następnie programista z firmy UBS – Jakub Nowak zapoznał uczniów z zagadnieniami takimi jak HTML oraz CSS. Po to, by w finale Łukasz Bartos – programista i właściciel firmy technologicznej Skytech pomógł zakodować dzieciakom swoje pierwsze strony internetowe.

W trakcie trzech warsztatów udało się naszym dzielnym uczniom stworzyć widok swojej strony, ustalić jej tytuł, dodać pierwsze obrazki i teksty, a także hiperłącza i ikonkę, która symbolizuje stronę w przeglądarce. Na ostatnich zajęciach Pan Łukasz pokazał jak dodać stronę www, by była widoczna w internecie na całym świecie – i strony naszych uczniów już tam są! Jak widać poniżej na zdjęciach, powstały strony o zainteresowaniach uczniów: o kotach, pająkach, a nawet jaszczurce.

W nagrodę za zaangażowanie i wytrwałość podczas całego programu Fundacja zorganizowała uczniom wycieczkę do firmy technologicznej – Paladin Software. Firma również świetnie się przygotowała na przyjazd dzieciaków i przeprowadziła intensywne, ale jakże przyjemne warsztaty programowania w Minecrafcie. Widać, że Paladin Software to firma tworzona przez ludzi z ogromną pasją do tego co robią, a przy okazji do przekazywania wiedzy młodszym adeptom programowania.

Program zakończyły warsztaty dodatkowe, o które poprosili prowadzących sami uczniowie! Na ostatnich zajęciach nie tylko odebrali pamiątkowe dyplomy, ale także prototypowali nowe etui na swoje telefony.

Cieszymy się, że grupa ambitnych i zaangażowanych dzieci mogła zrobić swoje pierwsze kroki w świecie nowych technologii i kto wie – być może kiedyś sami będą tworzyć wielkie zaawansowane platformy, takie jak Facebook czy Instagram. Życzymy powodzenia i dziękujemy Fundacji Hearty za współpracę.

Program został sfinansowany ze środków Gminy Iwanowice.