„Idźmy naprzód z nadzieją” – pod takim hasłem, 4 października odbyła się XVII już Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy, na którą przybyło blisko 15 tys. pielgrzymów z ponad 400 szkół.

Naszą szkołę reprezentowała ponad czterdziestoosobowa grupa – dzieci ze szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej, rodziców, dziadków i nauczycieli – wraz z panią dyrektor Dorotą Dryją-Zębalą. Już o godz. 10:30 stanęliśmy u stóp Jasnej Góry aby podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka.  Dziękowaliśmy również za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz poprosiliśmy o obronę rodzin, świata i Kościoła.  W tym jubileuszowym 2017 roku przypada 300 rocznica koronacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej jako Królowej Korony Polski oraz 100 rocznica fatimskich objawień Maryi Matki i 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II wpisuje się w dziękczynienie Bogu za dar objawień Matki Bożej. Najważniejszym momentem pielgrzymki była uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, poprzedzona Modlitwą Różańcową, która rozpoczęła się o godz. 11.00. na szczycie Jasnej Góry, a przewodniczył jej krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II biskup radomski Henryk Tomasik.

Jak co roku, zjazd RS im. Jana Pawła II ma swój wymiar materialny. W tym roku zebrane środki pieniężne przeznaczone będą na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii oraz zniszczonej przez wojnę szkoły w Aleppo. Wsparcie finansowe otrzyma również Hospicjum błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Po odebraniu pamiątkowych różańców i obrazków z wizerunkiem Czarnej Madonny, pełni duchowych wrażeń i  nadziei na przyszłość, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Bardzo mile zaskoczyły nas dziewczynki z klasy II SP, które same zainicjowały śpiew pieśni kościelnych. Trzeba przyznać, że zarówno Barka – jak i inne pieśni (ze śpiewnika pielgrzymkowego) w wykonaniu naszych najmłodszych, wywarły ogromne wrażenie i porwały do śpiewu pozostałych uczestników pielgrzymki.

My, Jana Pawła uczniowie, mamy świadomość, jakie znaczenie w życiu ich patrona miało to miejsce. Chociaż Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca, w jego naukach wciąż odnajdujemy wskazówki jak postępować i wyznaczać cele naszego życia. Mijający czas nie osłabia mocy słów naszego patrona, bo prawda w nich zawarta jest ponadczasowa.

                                                                                                                                                         Janina Trzaska

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11437

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11437/zdjecia