Pani Marta Komasara, mieszkanka Celin otrzymała zaproszenie do realizacji dokumentu filmowego dotyczącego tradycyjnej kultury małopolski, realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. W dniu 16 listopada obyło się nagranie z jej udziałem. Pani Marta zaprezentowała 5 gadek: „Przednówek”, „Jasiu diabełek”, „Moja mamusia miała scynście”, „Maciuś bała” oraz „Co się downi jodało”.

Dokumentacja filmowa MCK ”Sokół” jest wykonywana w ramach projektu „Karpackie osobliwości” (państwowy Fundusz Promocji Kultury), który ma na celu ocalenie przed utratą najstarszych wartości kultur lokalnych, ma pokazać i przekazywać z pokolenia na pokolenie różnorodność dziedzictwa poprzez pasjonatów – ich język, taniec, umiejętności rzemieślnicze i artystyczne, wiedzę o faktach, miejscach i ludziach.

Materiały audiowizualne są zamieszczane na bieżąco na stronie etnozagroda.pl oraz kanale YouTube: youtube.com/etnoZAGRODA. Tam też wkrótce będzie można obejrzeć nagranie z Panią Martą.

Pani Marta Komasara aktywnie uczestniczy w życiu społecznym naszej Gminy, jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich „Celinianki” z Celin, Klubu Seniora, regularnie uczestniczy w Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej – w tym roku w Konkursie Śpiewu Solowego zajęła II miejsce, odebrała także nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w ubiegłorocznej edycji. Nagroda została wręczona wraz z Dużą Spinką Góralską oraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia prof. dr. hab. Józefa Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu. W 2021 roku otrzymała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie na gadkę, organizowanym przez Wydział Polonistyki UJ wraz z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia.

Pani Marto, gratulujemy osiągnięć i jesteśmy dumni, że mamy tak zaangażowaną w ocalenie folkloru i tradycji mieszkankę Gminy Iwanowice.

Na zdjęciach znajdują się prace wykonane przez Seniorów z miejscowości Celiny.