Orkiestra TEMPO

“MUZYKA, PASJA, TALENT, WSPÓŁPRACA, CIĄGŁE DOSKONALENIE – TAK W SKRÓCIE MOŻNA OPISAĆ NASZĄ ORKIESTRĘ DĘTĄ LICZĄCĄ BLISKO 50 MUZYKÓW. WSZYSCY ZA WSZYSTKICH WSZYSCY ZA JEDNEGO –  TO HASŁO NASZEJ MUZYCZNEJ FORMACJI. GDYBY NIE LUDZIE I ICH ZAPAŁ, TEJ ORKIESTRY DAWNO BY NIE BYŁO. WSZYSTKO TWORZYMY MY – ZAPALENI MUZYCY, KTÓRZY CHCĄ RAZEM OSIĄGNĄĆ COŚ, CZEGO NIE DA SIĘ OPISAĆ ZWYKŁYMI SŁOWAMI.”

Reprezentacyjna Orkiestra TEMPO Iwanowice, działa nie przerwanie od 1909 roku, na terenie gminy Iwanowice w powiecie krakowskim. Swoją siedzibę posiadamy w domu strażaka – w remizie w Iwanowicach. Czwartek dla orkiestry jest to dzień w którym pełni zapału i pozytywnego myślenia, udajemy się na cotygodniową próbę. Każdy z członków stara się aby w obecnym szybkim tempie naszego życia zdążyć na próbę w salce orkiestry przed godziną 19:00. W godzinach między 15:00 a 19:00 odbywa się próba osób uczących się od niedawna.

Jak każdy sportowiec przed wysiłkiem fizycznym rozpoczyna swoje sportowe zmagania od rozgrzewki, tak również i my przed graniem musimy się wystroić, a właściwie wystroić nasze instrumenty, aby wspólnie tworzyły jedną całość i odpowiednio współgrały. Po procesie wystrojenia się zaczynamy wspólnie przegrywać różne utwory muzyczne. W naszym repertuarze znajdują się różnorakie pieśni kościelne, spora liczba marszy wesołych, jak i trochę bardziej podniosłych – żałobnych oraz duża utworów rozrywkowych, koncertowych i wiele innych. Wszystkie nuty trzymamy w specjalnych, przygotowanych folderach oraz teczkach. W naszej orkiestrze znajdują się takie instrumenty jak na przykład: trąbka, saksofon, flet, klarnet, puzon, waltornia, tenor horn oraz tuba. Znajdziemy także gitarę basową, perkusję, bęben, trójkąt  oraz talerze.

Każda sekcja instrumentów jest ważna i jednakowo traktowana. Wszystkie nuty są ważne, nie ma takiej której byśmy nie zagrali – to zawsze powtarza nam nasz nieoceniony i cierpliwy dyrygent, z którym orkiestra jest związana już ponad 6 lat. Kapelmistrz Piotr Święchowicz – człowiek orkiestra, zawsze wszystko dobrze wytłumaczy i pokaże jak to zagrać na danym instrumencie. Służy każdemu pomocą, to właśnie dyrygent jest osobą która spaja naszą orkiestrę w jedna muzyczną „rodzinę”.

Przed główną próbą orkiestry, prowadzone są zajęcia dla uczących się członków. Na zajęcia może przyjść każdy bez względu na wiek, kto chce rozpocząć swoja muzyczna ścieżkę i dołączyć do osób uczących się od niedawna. Na spotkaniach można się nauczyć czytania nut, prawidłowego obsługiwania się danego instrumentu jak również sprawdzić swoje poczucie rytmu. Dowiedzieć się z jakich części składa się utwór muzyczny, jaki ma charakter, tempo, dynamikę oraz co to jest metrum. Zajęcia są przeprowadzane bezpłatnie. Warto podkreślić, że nie trzeba mieć własnego instrumentu –  wystarczy przyjść do naszego kapelmistrza Piotra Święchowicza, a on na pewno dobierze właściwy instrument do właściwej osoby. Nie ważne czy już grasz, czy chcesz się nauczyć grać na danym instrumencie – ważna jest pasja do muzyki, chęć do nauki, a najważniejsza –  osoba, która otrzyma instrument i podejmie naukę gry.

Można nas rozpoznać nie tylko po dobrym brzmieniu orkiestry, ale również po wyróżniających się żółtych koszulach które wywołują w oczach słuchających nas ludzi radość i sympatię. Reprezentacyjna orkiestra TEMPO Iwanowice uświetnia  wiele ważnych Świąt Kościelnych takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych jak również odpusty, dożynki czy Święta patriotyczne. Bierzemy huczny udział w wielu uroczystościach kulturalnych takich jak przemarsze okolicznościowe, festyny rodzinne, szkolne oraz gminne, jak również przeglądy orkiestr dętych na gruncie lokalnym i nieco bardziej odległym. Jesteśmy zawsze tam gdzie dzieje się coś ciekawego. Gramy także na specjalnych uroczystościach czyli ślubach, najhuczniej granych w przypadku osoby pochodzącej z naszej orkiestry oraz bardziej podniosłych pogrzebach. Zdobyliśmy do tej pory wiele nagród, w postaci medali, pucharów oraz dyplomów, za zajmowanie wysokich miejsc na przeglądach i konkursach dedykowanym orkiestrom dętym.

Chcemy aktywnie promować kulturę muzyczną na terenie naszej gminy Iwanowice, ale również i poza nią. Współpracujemy nierozłącznie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, któremu przewodniczy pani Monika Świątek. W najbliższym czasie chcielibyśmy nagrać płytę z utworami wykonanymi przez naszą orkiestrę.

Miło nam oznajmić że po wielu miesiącach starań członków orkiestry, z końcem 2015 roku zostaliśmy zarejestrowani jako stowarzyszenie, dzięki czemu mamy nadzieję na pozyskiwanie środków potrzebnych do ciągłego rozwoju naszych muzyków, a także organizowania różnych wydarzeń kulturalno- muzycznych.

Jeśli  interesujesz się muzyką, masz poczucie rytmu, chcesz sprawdzić się na wybranym instrumencie, nie zwlekaj !!! Przyjdź na próbę, spróbuj swoich sił i przyłącz się do naszej orkiestry, a na pewno nie będziesz żałować. Po więcej informacji zapraszamy serdecznie na naszą stronę internetową na Facebook’u jak również zapraszamy do odsłuchania naszych występów na kanale YouTube bądź do bezpośredniego kontaktu z dyrygentem Piotrem Święchowiczem pod numerem tel. 518 049 703 lub prezesem orkiestry Edwardem Różyckim pod numerem tel. 604 090 401.

Reprezentacyjna Orkiestra TEMPO Iwanowice