Drodzy Państwo,

W związku z panującą pandemią COVID – 19 byliśmy zmuszeni odwołać  na ten moment wszystkie Gminne uroczystości i imprezy, ale dbając o Państwa komfort pragniemy przybliżyć państwu odrobinę naszej „Iwanowickiej  Historii”, ale
i kultury  metodą jedynie w tym momencie dostępną czyli o-nline.

Na fanpage „Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia” planujemy umieszczać co jakiś czas  artykuły dotyczące naszej gminy, a napisane przez naszego lokalnego historyka Pana Adama Miskę.

Poniżej zamieszczamy pierwszy artykuł
Serdecznie zapraszamy do lektury

Herb Gminy Iwanowice

Pod koniec XX wieku Rada Gminy Iwanowice  mocą uchwały przyjęła herb gminy. Herbem tym został klejnot rycerski Odrowąż, którym pieczętowała się rodzina Pieniążków-Odrowążów. Pieniążkowie to prastary rycerski ród. W średniowieczu zbudował w Iwanowicach feudalną strukturę administracyjno-gospodarczą oraz dobra ziemskie iwanowickie. Najprawdopodobniej już  przodkowie tej rodziny wybudowali pierwszy kościół na terenie Iwanowic. Jest to jednak tylko hipoteza, gdyż w akcie założycielskim parafii z 1293 roku nie wymieniono nazwiska, czy nazwisk właścicieli tutejszych iwanowickich dóbr. W następnych wiekach już w dokumentach pojawiają się imiona Pieniążków z Iwanowic; a to rycerzy, a to innych osób przy dworach kolejnych władców. W dokumencie z początku XV wieku dowiadujemy się że w 1408 roku Mikołaj Pieniążek wybudował w Iwanowicach drugi z kolei kościół i według obowiązującego prawa był opiekunem gospodarczym kościoła i parafii. W 1527 roku Iwanowickie Dobra stały się własnością Piotra Dłuskiego herbu Kotwicz. Geneza powstania herbu Odrowąż jest bardzo stara i obrosła w legendę. Mianowicie przodkiem rodzin pieczętujących się tym herbem miał być rycerz, który żył w czasach, kiedy to tereny dzisiejszej Małopolski i Śląska należały do Czech. W tamtych czasach każdy szanujący się rycerz dbał o sławę. W czasie pokoju walczył w turniejach rycerskich, a w czasie walk zmagał się z wrogiem na polu bitwy. Nasz bohater mężnie potykał się na turnieju z innymi rycerzami na dziedzińcu zamku królewskiego w Pradze. Znalazł się tam na tym turnieju jeden bezczelny, uparty rycerz z Moraw, który mimo że przegrywał pojedynki, twierdził że i tak jest niepokonany. Wreszcie dla owego praprzodka Pieniążków było to za wiele. Nie wytrzymał nerwowo. Złapał przeciwnika za wąsy i nos wyrywając tę część twarzy, a następnie nabił na grot dzidy. W innej wersji na grot strzały z łuku. Z tym trofeum stanął przed obliczem króla, udowadniając że jest pewnym zwycięzcą turnieju. Król uznał rację rycerza i w nagrodę  nadał mu herb Odrowąs, w którym  na czerwonej tarczy widnieje  biały znak owych wąsów wyrwanych i nabitych na dzidę. O okaleczonym nieszczęśniku nawet nie wiemy czy przeżył to bolesne upokorzenie. Po wiekach nazwa herbu zmieniła swoje brzmienie na Odrowąż. Ikonografia tarczy herbowej pozostała ta sama. Pieniążkowie – Odrowążowie iwanowiccy  przez wieki dobrze służyli Ojczyźnie, dlatego warto było ich herbem przyozdobić godło naszej iwanowickiej gminy.

Hasło

„Grot strzały w kolorze białym,

wąsami zakończony, czerwienią otoczony”

„Grot strzały z wąsami cały,

koloru białego z tłem czerwonego”