Uroczyste obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy 10 listopada  uroczystą akademią. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu, na tle bardzo pięknej dekoracji, w interesujący sposób przybliżyli przebieg i atmosferę tamtych czasów. Scenariusz uroczystości obejmował okres od roku 1795 aż po listopadowe dni 1918 roku. Dzięki zawartym w nim treściom edukacyjnym, wierszom i pieśniom zebrani na sali gimnastycznej mogli dowiedzieć sie, jak państwo polskie po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość. Była to niezwykła lekcja historii. Po uroczystej akademii wszyscy raz jeszcze zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się – po raz pierwszy w naszej szkole – lekcja śpiewania pieśni patriotycznych, w której wzięli udział i uczniowie, i nauczyciele. Wszyscy głośno i ochoczo prezentowali swoje umiejętności wokalne śpiewając takie pieśni jak „Szara piechota”, Legiony” czy „O mój rozmarynie” oraz wiele innych.

Następnego dnia – w piątek 11 listopada w Sieciechowicach odbyła się XVI edycja Gminnych Terenowych Biegów Niepodległościowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Iwanowice. W biegach wzięli również uczniowie z Sieciechowic i spisali się znakomicie. W kategorii dziewcząt ze szkół podstawowych zwyciężyła Patrycja Kuliś (klasa VI), a trzecie miejsce zajęła Inez Tokarz (klasa V). Wśród chłopców ze szkół podstawowych drugie miejsce zdobył Mateusz Zając (klasa VI). Wśród sztafet ze szkół podstawowych nasza drużyna (Olivia Dryja, Małgorzata Warchala i Bartłomiej Adamczyk z klasy V oraz Dawid Faracik z klasy VI) zajęła miejsce czwartę, walkę o podium przegrywając dosłownie o centymetry. W rywalizacji uczniów gimnazjów Karol Wygaś (klasa II gimnazjum) zajął drugie miejsce, a Dariusz Durman (klasa II gimnazjum)  finiszował na miejscu trzecim.

Ostatnim punktem obchodów listopadowego święta był uroczysty przemarsz mieszkańców gminy Iwanowice wraz z orkiestra dęta „Hejnał” pod szkołę w Sieciechowicach, gdzie wójt gminy Iwanowice – p. Robert Lisowski wręczył nagrody dla zwycięzców rywalizacji sportowej. Następnie zebrani wzięli udział w gminnej lekcji śpiewania pieśni patriotycznych. Dla uczestników spotkania przygotowano również poczęstunek w postaci pysznej grochówki przyrządzonej przez panie z OWS Sieciechowice.

Był y to bardzo udane obchody listopadowego święta, w których licznie wzięli udział nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy Sieciechowic.

Tekst i zdjęcia Andrzej Wołowczyk