Dnia 8 listopada, w przeddzień 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach odbyła się uroczysta akademia poświęcona tej rocznicy.

Uroczystość rozpoczęła się dokładnie o godzinie 11:11, kiedy to wszyscy zebrani na sali gimnastycznej odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. W ten sposób nasza szkoła włączyła się po raz kolejny w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, w której w tym roku wzięło udział blisko 20 tysięcy szkól, przedszkoli i placówek oświatowych, 4 miliony uczniów i 400 tysięcy nauczycieli.

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu, na tle bardzo pięknej dekoracji, w ciekawy i interesujący sposób przybliżyli przebieg i atmosferę tamtych czasów. Scenariusz uroczystości obejmował okres od roku 1795 aż po listopadowe dni 1918 roku. Dzięki zawartym w nim treściom historycznym i edukacyjnym, wierszom i pieśniom zebrani na sali gimnastycznej mogli prześledzić drogę, którą przebyli nasi przodkowie, nim państwo polskie po 123 latach niewoli wybiło się na  niepodległość.

Była to niezwykła lekcja historii, przygotowana przez Andrzeja Wołowczyka, Annę Wygaś i Katarzynę Man-Iskrzak.
opr. Andrzej Wołowczyk