Dnia 5 maja na terenie boiska LTS „NOVI” Narama odbyła się druga edycja NOViSTÓKI. Wzorem ubiegłorocznym organizatorami wydarzenia byli: Fundacja NOViST, LTS „NOVI” Narama, KGW z Naramy i OSP Narama, a patronat objęło GCKiB w Iwanowicach. W niedzielę pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zebrała się rzesza ludzi i to w każdym wieku i to nie tylko z Naramy.  Ludzi, którym nie straszna pogoda, bo mają ogromnie gorące serca, bowiem w tym roku imprezę połączono z akcją charytatywną na rzecz małego mieszkańca naszej wsi – Augustyna Krawczyka. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Serce dla Maluszka zorganizowano zbiórkę na leczenie i terapię chłopca. Przedsięwzięcie rozpoczęto od meczu charytatywnego, w którym lokalna drużyna reprezentowana przez sekcję zarówno męską jak i żeńską stanęła do boju z reprezentacją TVP3 Kraków. Przedstawiciele obu drużyn na boisko wprowadziły dzieciaki uczęszczające na zajęcia piłki nożnej organizowane w trakcie wakacji przez LTS „NOVI” Narama. Mecz w duchu zdrowej rywalizacji zakończył się wynikiem 2:1, ale nie wynik tego dnia był najważniejszy. Najważniejszy był szczytny cel spotkania. W trakcie rozgrywanego meczu odbywał się szereg przedsięwzięć towarzyszących. Na dzieciaki czekały konkurencje sportowe z piłką, a następnie zabawy przy muzyce z Animatort. Na wszystkich zmagających się w konkurencjach i zabawach czekały słodkości ufundowane przez Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego pana Marka Piekarę. Dla dzieci również przygotowano strefę wolnych zabaw, gdzie dowoli mogły korzystać ze sprzętu sportowego i gier do zabaw zewnętrznych. Natomiast KGW z Naramy przygotowało Kawiarnie plenerową, a na niej gorące napoje i ciasta domowej roboty. Oprócz tego panie przygotowały słodkie mufinki dla najmłodszych uczestników pikniku. Jedną z nowości przedsięwzięcia była specjalnie przygotowana oferta promującą czytelnictwo pod nazwą Czytelnia w plenerze. W tym dniu na stoisku KGW czekały zakładki, balony, a nawet talony na książki, które można było odebrać u przedstawicieli Fundacji NOViST. Tradycyjnie na wszystkich czekał smakowity grill obsługiwany przez działaczy LTS, a tuż obok stanowisko ze słodką watą cukrową. Po zakończonym meczu kolejną wspaniałą atrakcją był pokaz helikoptera, który udało się zorganizować dzięki uprzejmości pana Wojciecha Kardasa. Maszyna około 16.30 wylądowała na boisku, które uprzednio zostało odpowiednio zabezpieczone przez OSP Narama. Zrobiło to ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych. Każdy zainteresowany mógł tego dnia poczuć się jak prawdziwy pilot i zasiąść za sterami maszyny. W tym momencie piknik miał się zakończyć, ale o dziwo zgromadzona społeczność nadal oddawała się wspólnym dyskusjom przy kawie i herbacie czy grillu, a dzieciaki wspólnym zabawom na boisku. Imprezę zakończyliśmy dopiero przed 18, gdy z boiska odleciał helikopter.

Tego dnia pomimo kapryśnej pogody panowała miła i pogodna atmosfera. Wszyscy bez względu na wiek uczestniczyli w zabawie i przygotowanych atrakcjach towarzyszących. Uśmiechy na twarzach zgromadzonych były najlepszym dowodem na to, że to przedsięwzięcie ponownie zaliczamy do bardzo udanych i nie pozostaje nic innego jak planować kolejną edycję.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu. To dzięki Wam wolontariusze zebrali kwotę 2910.01 zł, a panie z KGW w Kawiarni plenerowej 607,50 zł. To jest wielki sukces, kwota w całości została przekazana na rzecz Augustyna Krawczyka. Warto zaznaczyć, iż nadal wpływają do nas informacje o kolejnych darczyńcach i ludziach dobrej woli.

Jako przedstawiciel Fundacji NOViST specjalne podziękowania kieruję do współorganizatorów, którymi byli: LTS „NOVI” Narama, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Naramie. To była nasza kolejna wspólna inicjatywa i jak zwykle bardzo udana. Należy również wspomnieć, iż nasze przedsięwzięcie skupiło wokół siebie wiele osób i instytucji dobrej woli. Dziękuję partnerom: TVP3 Kraków, Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, Animatort, Euro-Trade, Bonito.pl, Krak-MarFish, Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie, Fundacji Serce dla Maluszka. Dziękujemy za osobiste zaangażowanie, bezinteresowną pomoc oraz wsparcie podejmowanych działań: Markowi Piekarze, Wojciechowi Kardasowi, Anicie Kasprzyk, Wiktorii Krawczyk, Karolinie Ziarko, Adrianowi Łudzikowi, Krzysztofowi Oraczewskiemu. Dziękuję wolontariuszom prowadzącym zbiórkę. Dziękuję chłopakom za obsługę grilla. Dziękuję za przygotowanie konkurencji sportowych Darii Wójcik, a zabaw animacyjnych Monice Motyczyńskiej. Dziękuję dzieciakom godnie reprezentującym nasze lokalne Skrzaty. Słowa uznania należą się również drugiej koordynatorce imprezy, którą była – Iwona Gadzina, jak i pozostałym członkom Fundacji NOViST: Ewie Gumuli, Małgorzacie Krawczyk.

NOViSTÓWKA 2 za nami, choć może nie tak miała wyglądać, ale lepszej jednak nie można było sobie wymarzyć! Dziękujemy, że tego dnia byliście z nami, że tworzymy tak wspaniałą społeczność. To był cudowny czas spędzony razem, za co bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy już na kolejne wspólne wydarzenie w lipcu.

Prezes Fundacji NOViST – Katarzyna Nogieć