Obchody 100-tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się we wszystkich szkołach naszej gminy. Młodzież i dzieci przygotowują się do aktywnego udziału w Tygodniu Niepodległości, który będzie poprzedzał Święto Niepodległości.

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia”, w ramach którego starsi uczniowie naszych szkół spotykają się na prelekcjach historycznych. Prelekcje przedstawiają trzy tematy: postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, postać naszego rodaka Leona Krzeczunowicza oraz miejsca pamięci historii – cmentarze I Wojny Światowej na naszym terenie. Podczas prelekcji młodzież zapoznaje się ze specjalnie opracowanymi filmami o tej tematyce oraz uczestniczy dyskusji.

Finałem prelekcji będzie gra edukacyjna pt. “Droga do niepodległości”, która  w swoim założeniu ma być połączeniem wychowania patriotycznego, nauki oraz zabawy. W grze z nagrodami wezmą udział zespoły 3-osobowe – reprezentacje szkół, które rozwiązywać będą ciekawe zadania w ukrytych punktach na terenie Szkoły Podstawowej w Widomej.

Pierwsza prelekcja odbyła się we wtorek 25 września br. w szkole w Widomej. Pani Anna Mączka oraz Pan Adam Miska w sposób przystępny, ciekawy i dynamiczny przedstawili postać Marszałka. Wielu uczniów zadawało pytania związane z życiem bohatera. Mieliśmy okazję zobaczyć stuletni bagnet, hełm oraz wiele oryginalnych bardzo starych zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej oraz filmu nagranego specjalnie dla naszej społeczności lokalnej, przedstawiającego postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dla zainteresowanych poznaniem ciekawostek i większej relacji z Projektu udostępniamy stronę @ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia, w której znajdą Państwo wspaniałe fotografii i ciekawe informacje.

Program jest realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Oświatowych w Widomej i Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach. Biorą w nim udział wszystkie szkoły w naszej gminie. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=4rCqRgX_T_w 

 

Koordynator projektu

Katarzyna Kmita