Gra w szachy jest często określana jako „królewska gra”, „gra mędrców”, „gimnastyka mózgów”, a niejednokrotnie „drewniana wojna”.

Dnia 23 maja 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie odbyły się Międzyszkolne Zawody Szachowe o Puchar Wójta Gminy Iwanowice, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. W zawodach wzięły udział drużyny z czterech szkół podstawowych i dwóch gimnazjów – łącznie 20 uczestników. Uczniowie grali systemem szwajcarskim – kontrolowanym na dystansie 5 rund z zegarami szachowymi (15 min. dla zawodnika), zgodnie z przepisami Kodeksu Szachowego i pod bacznym okiem sędziego – Dyrektora szkoły p. Krzysztofa Zadory (pasjonata tej dyscypliny sportowej, który posiada I kategorię szachową – ranking 2121).

Pochyleni nad szachownicą zawodnicy „walczyli’’ zawzięcie. Każdy chciał wygrać!

W kategorii szkół podstawowych I miejsce wywalczył Patryk Łach / PSP Narama/, II – Tomasz Tabor / SP w Poskwitów/, III – Krzysztof Sady / SP Damice /. Najlepszą szachistką okazała się Justyna Ślimak / SP Widoma/.

W kategorii gimnazjów zwyciężył Mikołaj Biziak / PG Narama/, pokonując Patryka Maciuszka /Gim. Poskwitów/ i Wiolettę Żylską /PG Narama/.

Tytuł najlepszej szachistki otrzymała Wioletta Żylska /PG Narama/.

Puchar Wójta Iwanowic w tym roku powędrował do SP w Naramie. Na II miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Sieciechowic, a na III Szkoła Podstawowa z Poskwitowa oraz Szkoła Podstawowa z Damic.

W kategorii gimnazjów puchar otrzymało Gimnazjum w Naramie, wyprzedzając Gimnazjum w Poskwitowie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Dla pasjonatów szachów międzyszkolne zawody są ciekawe. Gra z „rywalem” na tym samym poziomie zaawansowania na pewno dała im dużą satysfakcję.

Organizatorzy zawodów serdecznie dziękują Wójtowi Gminy oraz Gminnemu Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach za objęcie patronatem zawodów i ufundowanie nagród, a Państwu Nauczycielom i Rodzicom za przybycie do naszej szkoły i opiekę nad uczniami podczas zawodów.

W przerwie wszyscy uczestnicy posmakowali naramskich drożdżówek.

Zapraszamy za rok.

Organizatorzy zawodów