Z końcem marca w progi Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej zawitał niezwykły gość. Żaba MeLa, bo o niej mowa, została „oddelegowana” przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, aby wspierać czytelnictwo i popularyzować wartościową literaturę wśród dzieci. Pomimo tego, że maskotka przybyła do uczniów z klas I-III, to grupy przedszkolne począwszy od 3-latków, a skończywszy na 6-latkach, nie mogły pozostać obojętne wobec tak sympatycznej żaby jak MeLa i i zaprosiły ją do siebie na kilka dni.

Dnia 30 marca MeLa zawitała do najmłodszych przedszkolaków i spowodowała tym nie lada poruszenie. Dzieciaki z ogromną radością zapoznały MeLę ze swoim ulubionym bohaterem książkowym – Franklinem – wesołym żółwikiem, który w trakcie poszukiwania nowych przygód odkrywa uroki życia. Na koniec 3-latki wykonały portret żabki, upamiętniając w ten sposób pobyt MeLi wśród Biedronek.

Kolejne dwa dni MeLa przebywała wśród dzieci z Oddziału Przedszkolnego „A”. Przedszkolaki zaprosiły żabkę do posłuchania opowieści Iwony Czerkawskiej pt. „Biuro Zagubionych Zabawek”. Mela siedziała dumnie na honorowym, czerwonym krześle i – tak jak dzieciaki – słuchała historii Pana Hipolita i jego przyjaciela Pajacka.

5 i 6 kwietnia MeLę podejmowały dzieci z Oddziału Przedszkolnego „B”. 5-latki powitały ją niezwykle ciepło i zaprosiły do wspólnego wysłuchania bajki o zgubnych skutkach oglądania telewizji przedstawionych w książce pt. „Basia i telewizor” autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. W czwartek zrobiło się miło i ciepło na sercu, ponieważ Mela czytała fragment „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepkego. Przedszkolaki z OP „B” wiedziały, że żaba na razie nie opuści szkoły, ale i tak niektórym łezka zakręciła się w oku. Na pożegnanie dzieciaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z MeLą.

Kolejne dwa dni należały do najstarszej grupy przedszkolnej, czyli 6-latków. Już na samym początku dzieci nauczyły MeLę ich powitalnej piosenki śpiewanej każdego dnia przed rozpoczęciem zajęć. Następnie wspólnie z nową przyjaciółką udały się do biblioteki szkolnej, w której to żabka MeLa wybrała książki do czytania. Ta „mała wyprawa” dostarczyła uśmiechu nie tylko gościowi, ale także wszystkim przedszkolakom z Oddziału Przedszkolnego „C”. Gdy nadszedł czas pożegnania, wszystkie buzie posmutniały, a zerówka wraz z wychowawcą pożegnała MeLę, śpiewając dla niej piosenkę ułożoną specjalnie na tę okazję i wyrażając nadzieję na ponowne spotkanie już za rok.

Czytanie literatury dziecięcej wpisane jest w codzienny rozkład zajęć naszych przedszkolaków. Dzieciaki uwielbiają wsłuchiwać się w bajki i razem z bohaterami przeżywać ich przygody. Wizyta MeLi spowodowała, że dzieci zapragnęły podzielić się z żabą swoją wiedzą o książkach, o tym, co warto przeczytać i na jakich bohaterach się wzorować. Żałujemy tylko, że tak krótko gościliśmy MeLę. Jednak mamy nadzieję, że żaba odwiedzi nas jeszcze niejednokrotnie.

                                                                                                                                         Wychowawcy grup przedszkolnych