„Biały Orlik” w minionym już sezonie, czynny był od 26 grudnia 2019 do 16 lutego 2020 roku – a więc z przerwami przez 39 dni. Przy „Białym Orliku” działała wypożyczalnia łyżew oraz mała gastronomia. Lodowisko wyposażono było w nagłośnienie zewnętrzne umożliwiające łyżwiarzom słuchanie muzyki.


Początek sezonu był udany, długi rozbrat ze sportami zimowymi, przy braku śniegu i braku możliwości korzystania ze stoków narciarskich sprawił, że wyjątkowo łyżwiarze chętnie oblegali taflę lodowiska. Kolejne dni i tygodnie to również solidna frekwencja jednak w ogólnym rozrachunku zaobserwować możemy nieduży spadek liczby korzystających z gminnej ślizgawki, który spowodowany jest powstaniem w niedalekiej odległości podobnych atrakcji, które stają się co raz większą konkurencją. Nie pomogła również wiosenna pogoda, która niejednokrotnie myliła chętnych do jazdy. Uważali oni, że skoro jest tak ciepło, lodowisko nie może normalnie funkcjonować. Było jednak inaczej i tylko intensywne opady deszczu sprawiały, że lód topniał uniemożliwiając jazdę. Jak zawsze dużym obłożeniem „Biały Orlik” cieszył się w weekendy lecz trochę mniejszym w ferie zimowe co było największym zaskoczeniem. W porównaniu do roku ubiegłego nieznacznie mniej osób skorzystało z lodowiska, ale i tak jest to liczba zadowalająca gdyż sprzedano niewiele ponad 3000 wejściówek z czego większość to bilety ulgowe. W mniejszym stopniu niż w minionym roku zajęcia na lodzie przeprowadzane były przez szkoły czy to z naszej gminy czy to z gmin ościennych. Niezawodne jednak tutaj pozostają szkoły ze Słomnik, Minogi i Skały. Bardzo dużo osób skorzystało również z lodowiska bezpłatnie dzięki karcie dużej rodziny oraz karcie seniora. Łącznie szacuje się że wszystkich uczestników jazdy na łyżwach mogło być około 4 tysięcy co daje średnio ok. 100 osób dziennie. Jest to najlepszy dowód na to że taka inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności, i która wpisała się już na stałe w kalendarz zimowych atrakcji naszej Gminy.
Zalety jazdy na łyżwach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych – łyżwiarstwo, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Jazda na łyżwach stwarza okazję do poznania nowych osób, pozwala zapomnieć o stresie, napięciach i daje mnóstwo pozytywnej energii. Co więcej, żeby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – łyżwy nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o różnej kondycji.


Dużym wydarzeniem na lodowisku były zawody łyżwiarskie dla wszystkich szkół naszej Gminy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. W zawodach tych wzięło udział około 40 zawodników. Najlepsi z kategorii klas IV-VI wezmą udział w ogólnopolskich zawodach łyżwiarskich w Warszawie.


Wszystkim, którzy w tym okresie korzystali z lodowiska serdecznie dziękujemy. Do wspólnej zabawy na łyżwach powrócimy (miejmy nadzieję!) już w grudniu.


/Szymon Wesołowski/