W ramach dotacji z Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, która została przyznana w ramach programu Dom Kultury +, Reprezentacyjna Orkiestra Tempo Iwanowice otrzymała dotację na organizację całodniowych muzycznych warsztatów. Zajęcia odbyły się w remizie OSP oraz w kilku salach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach.

Po przyjeździe wszystkich instruktorów grupa została podzielona na 4 sekcje. Sekcję fletów i klarnetów poprowadziła pani Agnieszka Skowrońska – wieloletni instruktor gry na instrumentach, dyrygent Orkiestry Dętej z Lelowa oraz Orkiestry Dętej ze Szczekocin. Sekcję puzonów, eufonium i tub poprowadził pan Damian Janas – instruktor nauki gry na instrumentach, dyrygent Orkiestry Dętej Dzietrzkowice. Sekcję trąbek i perkusji poprowadził pan Roman Korbicz – instruktor nauki gry na instrumentach, dyrygent Orkiestry Dętej Dominikowice, instruktor grupy tanecznej mażoretek. Sekcję saksofonów prowadził pan Piotr Święchowicz – wieloletni nauczyciel nauki gry na instrumentach, kapelmistrz Reprezentacyjnej Orkiestry Tempo Iwanowice. Ostatnim instruktorem był pan doktor Waldemar Groń, który poprowadził próbę generalną całej orkiestry oraz poprowadził koncert orkiestry w remizie OSP Iwanowice. Pan Waldemar Groń jest wieloletnim dyrygentem, kierownikiem muzycznym spektakli, ukończył studia doktoranckie z zakresu dyrygentury na Akademii Muzycznej w Krakowie, ukończył dyrygenturę symfoniczno operową na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Zajęcia odbywały się w kilku dwugodzinnych blokach. W przerwie był czas na chwilę odpoczynku na wymianę zdań oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami warsztatów. Na przerwie śniadaniowej były drożdżówki oraz pączki. Można było napić się gorącej kawy czy herbaty. Na przerwie obiadowej wszyscy udali się do dużej sali w remizie na wspólny posiłek. Podczas warsztatów panowała wysoka temperatura, dlatego był zapewniony stały dostęp do wody oraz napojów. Następnie wszyscy udali się do sali orkiestry w remizie na wspólna próbę. Koncert prowadził pan doktor Waldemar Groń. Udział w zajęciach wzięło ponad 40 muzyków.

W programie warsztatów znalazły się takie utwory jak: „Alibaba”, „Ana Ana”, „Kolorowe jarmarki”, „Szła Dzieweczka”, „Godojcie po nasemu”, „O Maryjanno” oraz marsz „Intrada”. Utwory te nie znalazły się na naszych pulpitach przypadkowo. Są to utwory które przygotowujemy na nasz przyszłoroczny jubileusz.

Wszystkim zajęcia bardzo się podobały. Poprawiona została jakość wykonywanej muzyki oraz sposób gry na instrumentach. Ćwiczono newralgiczne momenty w danych utworach, pracowano nad artykulacją i techniką. Skupiono się na dynamice oraz na charakterze wykonywanych utworów. Wielkie podziękowania należą się instruktorom za przybycie oraz otrzymanie cennych rad muzycznych.

Rafał Chwastek – Wiceprezes Reprezentacyjnej Orkiestry Tempo Iwanowice