W dniu 23.06.2022 r. w ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, Gminna Biblioteka w Iwanowicach przy współpracy z Filią w Sieciechowicach, gościła grupę 6 – latków z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Celinach. Na lekcji bibliotecznej odbywającej się pod hasłem „Głośne czytanie pod chmurką” dzieci z uwagą i skupieniem wsłuchały się w wiersz J. Brzechwy „Lokomotywa”, przeczytany przez Panią Barbarę Ciaćmę. Następnie ich zadaniem było namalowanie wszystkich pasażerów w wagonach. Z zapałam tworzyły swoje ilustracje, które potem po kolei przyczepiały do ogromnej Lokomotywy . I tak – w naszych wagonach znalazły się przeróżne rzeczy, począwszy od bananów, fortepianów do żyrafy i wiele innych.

W trakcie tworzenia prac, dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Jedzie pociąg z daleka”. Przedszkolaki z entuzjazmem odpowiadały na pytania, dyskutowały, zapoznały się z naszą biblioteką i księgozbiorem, a także z realizowanym w naszych Bibliotekach projektem „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Na koniec dzieci dostały słodkie upominki i ręcznie robione zakładki, a także zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

W tym samym dniu w lekcjach bibliotecznych pt. „Głośne czytanie pod chmurką”, uczestniczyła również druga grupa przedszkolaków „Sówki” . Najpierw dzieci zostały oprowadzone po bibliotece i „swoim królestwie”(dział książek dla dzieci). Zapoznały się z księgozbiorem, chętnie odpowiadały na zadawane pytania i wdały się w dyskusję. Potem w uwagą wysłuchały opowiadania z książeczki pt. „O jednym, co daje wiele” i miały za zadanie pomóc biednemu słonikowi w przedostaniu się do rodziców, dlatego też musiały stworzyć most z patyczków. Na szczęście, dzięki pomocy dzieci udało się słonikowi szczęśliwie przedostać po zrobionym moście na drugi brzeg rzeki. Dzieci dzięki temu uświadomiły sobie, jaki jest morał bajki – że wspólne działanie pozwala unieść ciężar, który wydaje się nie do udźwignięcia. A jednostka może naprawdę wiele…Na koniec dzieci dostały słodkie upominki, ręcznie robione zakładki i zrobiły sobie wspólne zdjęcie.

Zajęcia prowadziły Panie Barbara Ciaćma i Katarzyna Machnik.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom za przybycie i udział w lekcjach bibliotecznych.

Drodzy mali Czytelnicy, jest nam bardzo miło, że tak liczne odwiedzacie naszą bibliotekę. Zapraszamy nauczycieli i dzieci, które jeszcze w tym roku u nas nie gościły! Poznajmy się!

Do zobaczenia w naszych bibliotekach!