W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy z Fundacji ING Dzieciom bezpłatne egzemplarze książek dla dzieci.

Są to książki, które mogą służyć do biblioterapii, czyli terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek. Z inicjatywy banku powstały dwie takie książki: „Lucjan Lew, jakiego nie było” i „Kosmita” i obie otrzymaliśmy do naszej Biblioteki, można je wypożyczyć także w Filiach w Sieciechowicach oraz w Widomej.

„Lucjan Lew, jakiego nie było” to książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Opowiada historię lwa Lucjana i Hani, wędrujących przez krainę Zębowej Wróżki. Ich przygody pokazują dzieciom jak pokonywać trudności i przeszkody dzięki zaufaniu i przyjaźni. Bohaterowie pomagają uwierzyć młodemu czytelnikowi we własne siły w walce z przeciwnościami losu. Wręczana jest bezpłatnie małym pacjentom onkologii i nefrologii w całej Polsce. W sumie trafiła ona już do kilkudziesięciu tysięcy młodszych i starszych czytelników. Autorką książki jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.

„Kosmita” – również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Joanny Jung. Bezpośrednimi odbiorcami tej książki są rodziny dzieci autystycznych. Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat. Książka powstała we współpracy z Fundacją Synapsis. W 2009 roku książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”. Książka doczekała się również adaptacji teatralnej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Spektakl, wyreżyserowany przez Dariusza Wiktorowicza z muzyką Mateusza Pospieszalskiego miał premierę w styczniu 2010 roku i otrzymał Złota Maskę. „Kosmita” został jednym z dziesięciu laureatów plebiscytu Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłoszonego z okazji jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej.

Ponadto otrzymaliśmy również książkę o ekologii “Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z pietruszkowej Woli” autorstwa Justyny Bednarek, do której ilustracje przygotowała Joanna Czaplewska – W XXI wieku potrzeby środowiska naturalnego wychodzą na pierwszy plan, dlatego tak ważna jest skuteczna edukacja ekologiczna dzieci. Świat, który starsze pokolenia oddają w ich ręce, doznał wielu szkód spowodowanych niewłaściwym gospodarowaniem zasobami planety. Dla wszystkich, którzy przytomnie patrzą w przyszłość jest jasne, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki i nauczyć się żyć w poszanowaniu natury. Jak być przyjacielem Ziemi, dowiadujemy się z ilustrowanego samouczka, czyli zbioru najważniejszych ekopojęć, kończącego każdy rozdział. W „niezbędniku ekologa” wypisane są adresy stron internetowych polskich organizacji pomagającym zwierzętom, a także wyjaśnienia oznakowań na metkach ubrań czy opakowaniach żarówek. Są tam również pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty i inne rady, które dziecięce ekoumiejętności wzniosą na poziom mistrzowski. Każdy może zostać aktywistą walczącym o ochronę środowiska naturalnego i poszanowanie praw zwierząt. Wszystkie działania są ważne, nawet te, które pozornie wydają się nie mieć wielkiego wpływu. Bardzo wiele zależy od tego, czy zmienimy schematy naszych działań, wyuczymy się dobrych nawyków i skutecznie zachęcimy do tego innych – jak największą grupę osób. „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” pokazują dobre praktyki promowane przez ekologów i aktywistów: jak dać drugie życie rzeczom, jaką moc ma pomaganie i współdzielenie dóbr oraz że najlepszych prezentów nie kupi się w sklepie. Uczą też reagować na krzywdę zwierząt i trucie środowiska naturalnego. Każdego dnia organizacje ekologiczne podejmują działania na rzecz planety. Niektóre z nich zasięgiem obejmują niemal cały świat i zrzeszają setki zaangażowanych osób. Inne pomagają lokalnie, walcząc o to co im bliskie. Znany od dziecka las, który przeznaczono do wycinki, czy godne życie zwierząt z pobliskiego gospodarstwa. Przyłączając się do ich działań lub tworząc własne, ratujemy świat dla siebie i kolejnych pokoleń.
Do tej książki załączone zostały scenariusze zajęć dla dzieci w szkole podstawowej.

Serdecznie zachęcamy do czytania tych niezwykłych książeczek, które są wspaniałym wstępem do rozmowy o rzeczach ważnych dla każdego z nas.
Zachęcamy również nauczycieli do korzystania z tego zasobu, dla każdego możemy skserować scenariusze zajęć do wykorzystania w szkole.